infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Brak wszelkich dokumentów

Utworzono: 10-11-2015 0:00

29 października inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu prowadzili czynności kontrolne na drodze krajowej nr 5 w Lesznie. Do rutynowej kontroli zatrzymano ciągnik siodłowy wraz z naczepą. Jedynym dokumentem jaki kierowca posiadał w pojeździe był dokument przewozowy z poprzedniego przejazdu.

Zatrzymany pojazd, źródło: www.gitd.gov.pl

Zatrzymany pojazd, źródło: www.gitd.gov.pl

 Kierowca nie okazał zarówno dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem jak i dowodów rejestracyjnych, które, jak oświadczył, pozostawił na budowie. Co więcej stwierdzono, że kierowca nie używał wykresówek w tachografie i nie rejestrował  tym samym okresów prowadzenia pojazdu. Kierowca nie posiadał również dokumentów uprawniających do prowadzenia działalności przewozowej. W trakcie kontroli ustalono, że przedsiębiorca nie posiada ważnego zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie przez przedsiębiorcę prowadzenia przewozów drogowych jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej – przewóz na potrzeby własne, którego ważność upłynęła w 2011 r. Podobnie, prowadzący pojazd nie posiadał ważnej legalizacji tachografu, którego ostatni przegląd wykonano w 2011 r. Przedsiębiorca błędnie zakładał, że jako właściciel przedsiębiorstwa nie musi posiadać dokumentów ani rejestrować swojego czasu pracy za pomocą tachografu. W potwierdzeniu tożsamości kontrolowanego pomocy udzielili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.

W związku z szeregiem naruszeń przepisów ustawy o transporcie drogowym, wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowania administracyjne zagrożone nałożeniem kary pieniężnej w wysokości 10.000 zł. Dodatkowo kierującego ukarano mandatami karnymi za brak wymaganych dokumentów podczas kontroli.

Źródło: www.gitd.gov.pl

Podziel się