infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Bezpieczne wakacje 2017

Utworzono: 27-06-2017 1:31

„To już piętnasta akcja organizowana przez Inspekcję Transportu Drogowego. Została zapoczątkowana w 2003 roku. Jak co roku ITD na początku wakacji oraz ferii zimowych sprawdza, autokary, którymi nasze dzieci wyjeżdżają na wakacje." – tak o działaniach ITD na rzecz bezpieczeństwa pasażerów wypowiedział się minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który wspólnie z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego Alvinem Gajadhurem zainaugurował akcję „Bezpieczny Autokar - wakacje 2017".

Źródło: www.gitd.gov.pl

Źródło: www.gitd.gov.pl

Od 2003 roku Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi ogólnopolską akcję„Bezpieczny Autokar", której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży tym środkiem transportu. Ferie zimowe, wakacje, tzw. „zielone szkoły" to okres wzmożonego ruchu autokarowego. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego prowadzą w tym czasie liczne kontrole, szczególny nacisk kładąc na stan techniczny pojazdów, czas pracy oraz trzeźwość kierujących. Pojazdy są sprawdzane na wyznaczonych punktach kontrolnych, po zgłoszeniach telefonicznych w miejscach odjazdu, jak również w trasie na głównych szlakach komunikacyjnych. Mimo, że poprawia się stan techniczny pojazdów, kierowcy i przewoźnicy są coraz bardziej odpowiedzialni, inspektorzy w dalszym ciągu wykrywają jednak naruszenia podczas kontroli drogowych. Zatrzymują też pojazdy, które są w złym stanie technicznym.

 „Cieszę się, że dziś rodzice dzieci udających się na wakacje są bardzo zadowoleni, że ich pociechy jadą skontrolowanymi, bezpiecznymi autokarami. Ta akcja ITD ich uspokaja, bo wiedzą, że ich dzieci wsiadają do sprawnych autokarów. Chciałbym zaznaczyć, że ta akcja nie dotyczy tylko przewozu dzieci, ale wszystkich osób."– powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Podczas zeszłorocznych wakacji na terenie całego kraju inspektorzy, w ramach działań„Bezpieczny Autokar – wakacje 2016", skontrolowali blisko 1600 autokarów. ITD nałożyła wówczas 392 mandatów karnych na kierowców. Inspektorzy zatrzymali 74 dowody rejestracyjne, w tym niedopuścili do dalszej jazdy 12 pojazdów. Niestety, zatrzymano 1 kierowcę będącego pod wpływem alkoholu.

„Inspektorzy transportu drogowego będą sprawdzali przede wszystkim stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz trzeźwość prowadzących. Na szczęście stan techniczny pojazdów jest coraz lepszy. Zatrzymujemy dowód rejestracyjny średnio podczas co 20-25 kontroli."– dodał Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

„W dni powszednie, w godzinach od 9 do 15 będzie działała specjalna infolinia uruchomiona w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego." – zaznaczył szef ITD.

W załączeniu, dla wszystkich osób zainteresowanych ewentualnym sprawdzeniem pojazdu, podajemy szczegółowe informacje dotyczące kontroli autokarów w poszczególnych województwach. Warto również w tym miejscu zaznaczyć, że większość wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego wytyczyła specjalne miejsca przewidziane do kontroli drogowej autokarów. W województwach, w których nie wyznaczono stałych miejsc kontrolnych, inspektorzy w miarę możliwości będą przyjeżdżali na miejsce wyjazdu autokaru (oczywiście wymagane jest odpowiednio wczesne zgłoszenie).

Informacji dotyczących akcji „Bezpieczny Autokar" udzielają pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pod numerem telefonu (22) 22 04 300 odponiedziałku do piątku w godzinach 09:00 - 15:00.

PUNKTY KONTROLNE - Wakacje 2017

Podziel się