infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Bezpieczeństwo na drogach: UE kontra USA

Utworzono: 21-10-2015 0:00

Narzekając na bezpieczeństwo na polskich drogach i na system zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami, rodzimi malkontenci posługują się przykładem Stanów Zjednoczonych, gdzie o prawo jazdy jest znacznie łatwiej i rzekomo jest mniej wypadków niż u nas.

Wypadek samochodowy w Polsce, źródło: materiały własne info-car.pl

Wypadek samochodowy w Polsce, źródło: materiały własne info-car.pl



Od razu rozwiewamy wszelkie wątpliwości –  w Stanach nie jest bezpieczniej. Najlepszym wskaźnikiem bezpieczeństwa na drogach jest liczba osób zabitych w wypadkach na milion mieszkańców. W Przypadku Polski w 2013 r. zginęło w wypadkach 87 osób na milion mieszkańców. W tym samym czasie w USA zginęły na drogach aż 103 osoby na milion mieszkańców, czyli o 16 więcej niż w Polsce, która jest przecież w ogonie Europy jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach (miejsce trzecie od końca na 28 państw członkowskich).

Stany Zjednoczone są jednak ogromnym państwem podzielonym na wiele stanów i rzecz jasna nie w każdym na drogach jest tak niebezpiecznie. Dlatego najlepiej byłoby porównać kwestie drogowego bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i całej Unii Europejskiej. Te dwa obszary wiąże podobny klimat, podobny poziom rozwoju technologicznego, podobna kultura itd. Co prawda Stany (9 373 967 km²) są obszarowo ponad dwa razy większe niż Unia (4 381 376 km²), ale w Unii  żyje znacznie więcej osób (505 mln) niż w Stanach (320 mln). Nie mniej jednak porównanie jest jak najbardziej uzasadnione. Porównując państwa członkowskie do stanów  w USA okazuje się, że na europejskich drogach jest bezpieczniej i to znacznie. Średnia dla całej Unii Europejskiej w badanym przez nas roku 2013 wynosiła 51 osób na milion mieszkańców, tymczasem w Stanach ginęło ponad dwa razy więcej osób (103). Nawet porównując najbezpieczniejszy stan USA Dystrykt Kolumbii 33 zabitych na milion mieszkańców, do najbezpieczniejszej w Europie Szwecji 28 zabitych, widać przewagę Europy, choć w zasadzie Dystrykt Kolumbii nie powinien być brany pod uwagę, bo tak naprawdę jest to zaledwie jedno miasto (Waszyngton, powierzchnia 177 km²). Najbezpieczniejszym dużym stanem w USA jest Massachusetts, gdzie w badanym 2013 r. zginęło 49 osób na milion mieszkańców – wynik zbliżony do Europejskiej średniej. Są jednak również i takie stany, gdzie jest katastrofalnie gorzej. W stanach Mississippi i Północna Dakota w 2013 r. zginęło aż 205 osób na milion mieszańców! Dla porównania najmniej bezpieczna w Unii Rumunia, miała w tym czasie wynik 93 osób na milion mieszkańców.

W świetle tych faktów zdecydowanie nie można przyznać, że na drogach Stanów Zjednoczonych jest bezpieczniej niż Unii Europejskiej, a nawet w Polsce, choć trzeba uczciwie przyznać, że jest aż 15 stanów, gdzie jest bezpieczniej niż w Polsce. W pozostałych 36 jest gorzej lub nawet katastrofalnie gorzej.

Jeśli chodzi o zdobycie prawa jazdy, to faktycznie jest znacznie łatwiej niż w Polsce. Zupełnie inne jest też jednak podejście do posiadania tego dokumentu. Prawo jazdy w Stanach to coś więcej niż dokument potwierdzający posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, to przede wszystkim podstawowy dokument identyfikacyjny. Być może właśnie stąd wynikają obiektywnie niskie kryteria uzyskania uprawnień. Nie wnikając jednak w umiejętności kierowców i w ich przygotowanie do kierowania pojazdem, statystyki pokazują, że Amerykanie prowadzą pojazdy mniej bezpiecznie niż Europejczycy.

Przewaga Europy widoczna jest również w średnim wieku samochodów. W przypadku Unii jest to 8,5 roku (dane The European Automobile Manufacturers' Association), w przypadku Stanów 11,5 roku (dane USA Today). To również może mieć znaczenie, ponieważ oczywistym jest fakt, że nowsze samochody zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa. Dość porównywalny jest natomiast stan dróg. Co prawda w Europie jest on bardzo zróżnicowany w zależności od poszczególnych państw członkowskich, ale można uznać, że całościowo stan dróg jest na zbliżonym poziomie. Najlepiej jest jednak rozejrzeć się po amerykańskich drogach przy użyciu Google Street View, by samemu się przekonać jaki jest ich stan, a też bywa różnie.

Z przedstawionych faktów wynika, że co prawda  o prawo jazdy jest znacznie łatwiej w USA niż w państwach Europy, ale poziom bezpieczeństwa jest tam dużo gorszy.

Źródła:
Statystyki wypadków drogowych w Unii Europejskiej
Statystyki wypadków drogowych w USA
Statystyki wypadków drogowych poszczególnych stanów USA

Podziel się