infoCAR

Zaloguj się

Bądź mądry za kierownicą - skutki zajeżdżania drogi samochodom ciężarowym

Utworzono: 27-06-2018 0:49

Jedziesz autostradą, przed tobą wyprzedzają się dwie ciężarówki, trwa to dość długo, jesteś zirytowany, postanawiasz ukarać kierowców poprzez zajechanie drogi i hamowanie tuż przed maską. Ten niekoniecznie dobry pomysł może cię kosztować życie.

Źródło: Société de l'assurance automobile du Québec, YouTube

Źródło: Société de l'assurance automobile du Québec, YouTube

Podczas codziennej jazdy kierowca powinien się wykazywać się nie tylko wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego. W wielu przypadkach przyda się wiedza z różnych dziedzin nauki, a w szczególności fizyki i wcale nie chodzi o tajemne i skomplikowane zagadnienia. W omawianym przypadku wystarczy świadomość, że droga hamowania samochodu osobowego jest zazwyczaj znacznie krótsza niż samochodu ciężarowego, a zwłaszcza takiego, który wiezie ładunek. Droga hamowania rośnie bowiem wraz ze stopniem obciążenia pojazdu. W skrajnych i zgodnych z przepisami przypadkach, ciągnik siodłowy wraz z załadowaną naczepą może ważyć aż 44 tony. W sytuacji, gdy porusza się on z maksymalną dozwoloną prędkością 80 km/h, zdecydowanie nie powinno się zmuszać kierowcy do hamowania awaryjnego. Problem w tym, że na pierwszy rzut oka nie wiadomo jak ciężki ładunek wiezie samochód ciężarowy, zalecamy zatem ostrożność wobec każdego pojazdu i to nie tylko ciężarowego.

Sprawą współkorzystania z dróg kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, zajęła się organizacja do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego  Société de l'assurance automobile du Québec. Film na temat sytuacji podobnych do omawianej we wstępie, jest bardzo wymowny. Dużo większy cięższy pojazd w bezpośrednim starciu, w zasadzie nie daje szans na wyjście bez szwanku.

Oprócz znacznie dłuższej drodze hamowania, kierowcy znacznie niższych samochodów osobowych muszą pamiętać o ograniczonej widoczności z wnętrza kabiny ciężarówki. Wjazd na pas ruch tuż przed maską ciągnika siodłowego może być przez jego kierowcę niezauważony. Dobitnie świadczy o tym poniższy przypadek z Zambrowa. Winę w tej sytuacji ponosi kierowca ciężarówki, który powinien zauważyć samochód osobowy, co nie zmienia faktu, że tego typu sytuacje mogą zakończyć się tragicznie. Dużo lepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest upewnienie się, że zostało się zauważonym przez kierowcę samochodu ciężarowego.


Podziel się