infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Agresywny pasażer porsche na S8. Co robić w takiej sytuacji?

Utworzono: 09-07-2019 17:33

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na drodze S8 w okolicach Wielunia. Prawidłowo jadący kierowca został zatrzymany przez agresywnego kierowcę porsche, doszło do próby pobicia i wybicia szyby. Na szczęście kierowca miał zamknięte zamki, uszkodzony został jedynie jego pojazd.

Źródło: YouTube

Źródło: YouTube

Zdarzenie miało miejsce 3 lipca 2019 r. poszkodowany kierowca nagrał całe zajście przy pomocy kamery zamontowanej w jego pojeździe. Film został przekazany polskiemu kanałowi na YouTube „Stop Cham”, który zajmuje się prezentowaniem niebezpiecznych sytuacji drogowych, które wydarzyły się w Polsce. W opisie filmu czytamy: 

Zatrzymanie na trasie szybkiego ruchu i agresywny atak, próba wybicia szyby oraz pobicia mnie na S8 w okolicach Wielunia przez polskiego agresywnego kierowcę Porsche. Jechałem z wakacji z żoną i 14 letnim synem drogą S8 w kierunku autostrady A1, wyprzedzając lewym pasem parę aut, zobaczyłem w lusterku samochód porsche który przybliżył się i zaczął błyskać światłami. Po zakończeniu manewru kierowca z tego auta, zatrzymał mnie. Po wyjściu z auta próbował wybić szybę, by móc się dostać do środka i mnie pobić. Ostatecznie skopał moje auto, a ja szybko odjechałem. Przerażona żona zadzwoniła na 112. Dyspozytor kazał pojechać na komisariat by to zgłosić.

Administracja kanału Stop Cham zamazała niektóre części obrazu oraz wyciszyła dźwięk. Da radę jednak rozpoznać, że Porsche było wyposażone w brytyjskie tablice rejestracyjne i miało kierownicę po prawej stronie. Agresywnie zachował się zatem pasażer pojazdu, a nie kierowca. Rekcja zaatakowanego kierowcy była prawidłowa, nie otworzył drzwi i tym samym uniknął niebezpieczeństwa, jakie groziło niemu i jego rodzinie ze strony napastnika. 

Jak się zachować w podobnej sytuacji?

Komentarze pod filmem w znaczącej części zawierały opis tego, co komentator w takie sytuacji zrobiłby napastnikowi, większość z nich niestety prowadziłoby do pogorszenia już i tak nieciekawej sytuacji. W żadnym wypadku nie należy bowiem dążyć do konfrontacji, nie wiadomo bowiem kim jest napastnik i czy nie ma przy sobie broni. Należy bowiem zakładać, że jeżeli napastnik wychodzi z samochodu na środku ruchliwej  drogi ekspresowej, to być może jest niebezpiecznym przestępcą zdolnym do wszystkiego.

Ofiarą agresji drogowej może stać się każdy, czasami wystarczy „krzywe spojrzenie”. Z agresywnymi kierowcami najlepiej nie wchodzić w żadne interakcje, bo niemal wszystko może być odczytane jako prowokacja. Najlepszym sposobem na ukaranie agresywnego kierowcy, będzie zebranie dowodów przeciwko niemu i zgłoszenie sprawy na policję. Najważniejsze będzie zapamiętanie numeru rejestracyjnego, marki, modelu, koloru jego pojazdu, przebiegu całego zdarzenia i ewentualne zebranie numerów telefonów i nazwisk świadków zdarzenia. Jeżeli jest to możliwe, dobrze jest nagrać film, który będzie dokumentować zachowanie napastnika. W razie kontunuowania jazdy, najlepiej pozwolić napastnikowi oddalić się i nie jechać za nim w tym samym kierunku.

W razie wystąpienia sytuacji podobnej do tej z filmu, zalecamy zablokować zamki pojazdu i zamknąć szyby. Zamknięty samochód stanowi dobrą ochronę przed napastnikiem, a wybicie szyby bez odpowiednich narzędzi wcale nie jest łatwe. Zalecamy również stosować w pojeździe automatyczną blokadę zamków podczas jazdy. Takie rozwiązanie pozawala uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, takich jak na przykład pobicie przez furiata lub kradzież rzeczy z auta np. torebki podczas stania w korku. Wszystkie pojazdy wyposażone w automatyczną blokadę zamków, posiadają również system otwierania ich w razie wystąpienia wypadku.

Podziel się