infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Agresja na drodze (wideo)

Utworzono: 14-04-2017 12:26

Do szokującego zdarzenia doszło w Gdańsku. Kierowca mercedesa najpierw wymusił pierwszeństwo, na kierowcy peugeota, potem kopnął jego pojazd, a na koniec chciał jeszcze wtargnąć do jego samochodu, na szczęście nie udało mu się – całość zdarzenia zarejestrowała kamera.

Źródło: YouTube

Źródło: YouTube

Zdarzenie miało miejsce 30 marca 2017 r., ale dopiero 12 kwietnia trafiło do Internetu. Film został nagrany przy pomocy kamerki samochodowej przez kierowcę, który był świadkiem całego zdarzenia. Na szczęście nagranie zostało przekazane pokrzywdzonemu, a jak wynika z opisu filmu na YouTube, sprawa trafiła już na policję. Bez wątpienia sprawca zdarzenia zostanie odnaleziony przez służby i zostaną mu przedstawione zarzuty. Na podkreślenie zasługuje fakt, że pokrzywdzony jechał zupełnie prawidłowo i niczym nie zawinił w tej sytuacji. Tym, co wywołało burzliwą reakcję kierowcy mercedesa, było zapewne użycie sygnału dźwiękowego przez kierowcę peugeota w chwilę po tym, jak zostało na nim wymuszone pierwszeństwo.

To jednak nie jedyny przykład skandalicznego zachowania się kierowcy. W ostatnim czasie mamy do czynienia z prawdziwym wysypem przykładów agresji na drogach. Filmy dokumentujące takie przykłady trafiają do Internetu, dzięki czemu mamy możliwość zobaczyć na własne oczy prawdę o polskich drogach. Ciężko powiedzieć, czy obecnie rośnie poziom agresji wśród kierowców, czy jest ona bardziej dostrzegalna dzięki coraz większej popularności kamer samochodowych. Pewne jest natomiast to, że dzięki kamerom i kierowcom, którzy nagrali takie zdarzenia, rośnie wykrywalność tego typu przestępstw. Autorom nagrań należy się za to duża wdzięczność policji i innych kierujących. Nie ma bowiem wątpliwości, że wyeliminowanie z dróg agresywnych kierowców, powinno leżeć w interesie wszystkich uczestników ruchu.

Jak pokazuje przedstawiony przykład, ofiarą agresji drogowej może stać się każdy. W tym przypadku prowokacją do ataku, było użycie sygnału dźwiękowego, ale nigdy nie wiadomo, czy nie wystarczy samo „krzywe spojrzenie”. Z agresywnymi kierowcami najlepiej nie wchodzić w żadne interakcje, bo niemal wszystko może być odczytane jako prowokacja. Odradzamy to nawet najodważniejszym kierowcom. Skoro ktoś zachowuje się agresywnie na drodze, to może się okazać być uzbrojonym furiatem, który pałką wybije szybę w pojeździe i pobije „prowokatora”. Najlepszym sposobem na ukaranie agresywnego kierowcy, będzie zebranie dowodów przeciwko niemu i zgłoszenie sprawy na policję. Najważniejsze będzie zapamiętanie numeru rejestracyjnego, marki, modelu, koloru jego pojazdu, przebiegu całego zdarzenia i ewentualne zebranie numerów telefonów i nazwisk świadków zdarzenia. Jeżeli jest to możliwe, dobrze jest nagrać film, który będzie dokumentować zachowanie napastnika.

W razie wystąpienia sytuacji podobnej do tej z filmu, zalecamy zablokować zamki pojazdu i zamknąć szyby. Zamknięty samochód stanowi dobrą ochronę przed napastnikiem, a wybicie szyby bez odpowiednich narzędzi wcale nie jest łatwe. Zalecamy również stosować w pojeździe automatyczną blokadę zamków podczas jazdy. Takie rozwiązanie pozawala uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, takich jak na przykład pobicie przez furiata lub kradzież rzeczy z auta np. w korku. Wszystkie pojazdy wyposażone w automatyczną blokadę zamków, posiadają również system otwierania ich w razie wystąpienia wypadku.

 

Podziel się