infoCAR

Zaloguj się

1 października kierowcy pojadą bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Utworzono: 24-09-2018 13:56

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Cyfryzacji, od 1 października, kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dwóch dotychczas wymaganych dokumentów - dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia umowy OC. Nadal konieczne będzie posiadanie przy sobie prawa jazdy.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Wszystkie rozwiązania techniczne są gotowe do działania i od poniedziałku 1 października podczas kontroli drogowej policja oraz inne uprawnione służby, będą mogły pobrać wymagane dane online wprost do radiowozu. Na terenie Polski kierowca będzie musiał mieć przy sobie dokument prawa jazdy. Dowód rejestracyjny będzie potrzebny np. do sprzedaży auta, dokonania przeglądu technicznego lub wyjazdu za granicę.

Brak obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego lub dowodu tymczasowego, nie oznacza, że można go nie odebrać z urzędu. Dowód tymczasowy (pozwolenie czasowe) właściciel otrzymuje przy załatwianiu formalności związanych z rejestracją pojazdu. Dopuszcza on pojazd do ruchu na okres do 30 dni. Po upłynięciu tego okresu, zabronione jest kierowanie nim na drogach publicznych. W celu zapewnienia sobie możliwości użytkowania pojazdu, należy przed końcem wspomnianego okresu, odebrać docelowy dowód rejestracyjny z wydziału komunikacji.

Więcej na temat konsekwencji korzystania z  przeterminowanego pozwolenia czasowego w naszym artykule: http://info-car.pl/infocar/artykuly/przeterminowane-pozwolenie-czasowe.html

To samo tyczy się obowiązkowego ubezpieczenia OC. Brak konieczności posiadania potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia, nie zwalnia kierowców z obowiązku wykupienia go. W razie uchylenia się od obowiązku, kierowca zostanie ukarany wysoką grzywną sięgającą nawet 4 tys. zł.

Zmiana przepisów jest możliwa dzięki rozwojowi publicznych systemów informatycznych, a w szczególności Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP – część składowa systemu CEPiK). Dostęp do bazy danych na temat każdego pojazdu zarejestrowanego w Polsce ma każdy policjant drogówki. Żeby zweryfikować dane dotyczące np. przeglądu technicznego, wystarczy widoczny dla każdego numer rejestracyjny.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym sprawia, że kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą nieporęcznego dowodu rejestracyjnego. Wystarczy znacznie bardziej poręczne prawo jazdy. Wygoda kierowców na tym się jednak nie kończy. Do korzystania z auta, wystarczą teraz tylko kluczyki, to w znacznym stopniu wpłynie na bardziej komfortowe korzystanie z pojazdu przez dwóch lub więcej kierowców.  

UWAGA! Ustawa nie uchyla obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy oraz ewentualnych innych dokumentów np. orzeczenia lekarskiego itp.

Podziel się


Szanowni Państwo. W dniu 19.04 (Wielki Piątek) zespół Info-Car nie pracuje. Wszystkie usługi on-line pozostają dostępne. Na wszystkie skierowane do nas wiadomości odpowiemy 23 kwietnia.