infoCAR

Zaloguj się

1 listopada - przygotuj się do „Akcji Znicz”

Utworzono: 31-10-2018 16:38

1 listopada zgodnie z tradycją, Polacy ruszą w drogę, by odwiedzić groby bliskich, a policja rozpocznie „Akcję Znicz”. Większość osób wyruszy w trasę samochodem. Warto przed tym zadbać, by podróż była bezpieczna i odpowiednio przygotować do niej siebie i pojazd.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Wszystkich Świętych przypada w środku astronomicznej jesieni i w związku z tym na drogach mogą panować pogorszone warunki do podróżowania. Nie jest to co prawda regułą, ale doświadczenie pokazuje, że 1 listopada można spotkać się z idealnymi warunkami pogodowymi (słońce, dość wysoka temperatura, brak opadów, itd). Można też spotkać się z ulewnymi deszczami, zachmurzonym niebem, szybko zapadającym przez to zmrokiem. Niestety spotkać się można również z kierowcami, którzy za nic mają nie tylko przepisy ruchu drogowego, ale również jakąkolwiek kulturę na drodze i to właśnie oni stanowią największe zagrożenie, co pokazuje choćby ostatnia głośna sprawa śmiertelnego potrącenia dwojga pieszych w Jeleniej Górze. Aby uniknąć wypadku, należy po pierwsze zacząć od siebie.

Bądź wypoczęty

Tradycyjnie 1 listopada w Polsce panuje bardzo wzmożony ruch, a przez to mamy do czynienia z pogorszoną widocznością. Takie warunki wymagają od kierowcy szczególnie wzmożonej koncentracji, nie uda się jej osiągnąć, gdy kierowca jest zmęczony lub gdy np. poprzedniego dnia przesadził z alkoholem.

Uzbrój się w cierpliwość

Wzmożony ruch to również korki oraz nie do końca prawidłowe zachowania kierowców i pieszych – zwłaszcza w pobliżu cmentarzy. Miej wówczas nerwy na wodzy, a bez wątpienia ruch będzie przebiegać bezpieczniej i w lepszej atmosferze. Ma to ogromne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przestrzegaj przepisów

Sprawa niby oczywista, ale obserwacja polskich dróg pokazuje, że jednak niekoniecznie. Nie przekraczaj dozwolonej prędkości, stosuj się do znaków, nie wymuszaj pierwszeństwa. Każdemu spieszy się na groby bliskich – zrób wszystko, by to nie tobie stawiano znicze.


Światła

Jesienią zmrok zapada znacznie szybciej, niż w innych porach roku i kierowcy dużo czyściej muszą korzystać z nich w celu oświetlania sobie drogi. Przed wyjazdem w jesienną podróż należy sprawdzić jakość oświetlenia. Podstawową kwestią jest oczywiście to, by wszystkie żarówki działały i żeby działały prawidłowo.  Kierowcy zazwyczaj uważają, że światła ich samochodu są prawidłowo ustawione, niestety bardzo często są w poważnym błędzie. Objawami, które powinny zaniepokoić użytkownika pojazdu są np. znacznie krótszy snop światła w porównaniu do innych pojazdów, intensywne oświetlanie lewej strony drogi, nieoświetlanie prawej strony drogi i  oświetlanie zagłówków pojazdów jadących z przodu. Jeżeli kierowca zauważy którykolwiek z wymienionych symptomów nieprawidłowego działania świateł, powinien udać się do specjalistycznego zakładu regulującego światła.

Wycieraczki

Podczas wyjazdu do grobów bliskich na kierowcę mogą czekać opady deszczu o wszelakim zróżnicowaniu. Warto zadbać, by wycieraczki działy optymalnie dobrze. Trudno bowiem wyobrazić sobie bezpieczną jazdę, gdy przez przednią szybę niewiele widać. Martwić się nie muszą kierowcy, których wycieraczki prawidłowo zbierają wodę, nie zostawiają smug i nie piszczą podczas pracy. Gdy wystąpi choć jedna ze wspomnianych dolegliwości, należy sprawdzić stan wycieraczek. Niestety bardzo często – zwłaszcza w przypadku starszych aut – sama wymiana nie wystarczy. Może się okazać, że problem leży po stronie ramion wycieraczek, które nieodpowiednio mocno przyciskają gumowe końcówki do tafli szyby. Zdarza się, że do uzdrowienia sytuacji wystarczy nasmarowanie skorodowanych przegubów, ale niestety zdarza się również, że konieczna jest wymiana ramion.
Innym problemem związanym z ramionami wycieraczek jest ich skrzywienie. W takim przypadku wycieraczka nie przylega prostopadle do szyby i nie zbiera z niej optymalnie wody. W takich przypadkach wycieraczki szybciej niszczą się. Ratunkiem dla skrzywionych ramion będzie ich regulacja. Można tego dokonać u niektórych mechaników i w większości serwisów szyb samochodowych.

Oprócz wymienionych typowo jesiennych kwestii bezpiecznego podróżowania, każdy pojazd powinien być w nienagannej kondycji technicznej. Jeżeli kierowca ma jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego swojego samochodu, powinien skonsultować to z mechanikiem, diagnostą samochodowym lub samemu wyeliminować usterki – o ile ma pewność, że zrobi to prawidłowo. Jeżeli jednak nie ma możliwości usunąć usterek na czas, powinien zrezygnować z jazdy.

Podziel się