infoCAR

Zaloguj się

Poznaj dokument - Karta kierowcy

Karta kierowcy przewidziana jest dla kierowców wykonujących przejazdy samochodami wyposażonymi w tachografy cyfrowe w celu rejestracji czasu i przebiegu jazdy.

Mikrotekst pozytywowy - linie, motywy lub części tła składające się z niewidocznych gołym okiem drobnych znaków w postaci liter wykrywalnych przy użyciu lupy. Mikrotekst

Tło giloszowe - tło powstałe ze splecionych linii ciągłych tworzących wzór koronkowy. Tło wykonane z linii giloszowych o różnej grubości. Gilosz

Mikrotekst negatywowy - linie, motywy lub części tła składające się z niewidocznych gołym okiem drobnych znaków w postaci liter wykrywalnych przy użyciu lupy. Mikrodruk negatywowy

Mikrotekst pozytywowy - linie, motywy lub części tła składające się z niewidocznych gołym okiem drobnych znaków w postaci liter wykrywalnych przy użyciu lupy. Mikrodruk negatywowy

Farba optycznie zmienna wykazująca zmianę blasku i barwy w zależności od kąta obserwacji lub oświetlenia. OVI

Gilosze - delikatne ornamenty powstałe ze splecionych linii ciągłych tworzących wzór koronkowy. Gilosze

Subtelna i płynna zmiana barwy w obrębie tej samej linii giloszowej. Druk irysowy

  • Kartę kierowcy wnioskować mogą kierowcy pojazdów używanych do przewożenia towarów lub osób gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdu, włącznie z przyczepą lub naczepą, przekracza 3,5 tony. Dotyczy to również kierowców pojazdów pasażerskich, przystosowanych do przewożenia ponad dziewięciu osób włącznie z kierowcą.
  • Karta ta umożliwia identyfikację kierowcy i przypisanie do odpowiedniej osoby danych dotyczących przejazdów rejestrowanych przez moduł tachografu.
  • Na karcie kierowcy zapisywane są dane dotyczące przejazdów, postojów, odpoczynków i innych prac wykonanych przez określonego kierowcę.
  • Karta kierowcy wydawana jest na okres 5 lat, ale nie na dłuższy niż okres ważności prawa jazdy posiadanego przez kierowcę.
  • Kierowca może dysponować tylko jedną ważną kartą kierowcy.
  • Kierowca jest upoważniony do korzystania wyłącznie z karty kierowcy personalizowanej przy użyciu jego danych osobowych.
  • Kierowca nie może korzystać z karty kierowcy w przypadku uszkodzenia lub przekroczenia daty ważności karty.