infoCAR

Zaloguj się

Zmiana zdjęcia do prawa jazdy

Utworzono: 27-01-2016 0:00

Jeżeli kandydat na kierowcę chce zmienić zdjęcie do prawa jazdy, to może to zrobić, ale ma na to ograniczony czas. W sytuacji, gdy dokument nie został jeszcze zamówiony w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, można przyjść z nowym zdjęciem do urzędu i dokonać zmiany.

Prawo jazdy, źródło: materiały własne info-car.pl

Prawo jazdy, źródło: materiały własne info-car.pl

 

Obecnie proces zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami opiera się na profilu kandydata na kierowcę (PKK). Procedurę zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami rozpoczyna się od złożenia tzw. „wniosku o wydanie prawa jazdy”. Wniosek składa się z szeregiem dokumentów, w tym z jedną wyraźną, aktualną i kolorową fotografią o wymiarze 3,5 cm x 4,5 cm przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, lewym półprofilem z widocznym lewym uchem. Dołączone do wniosku zdjęcie jest skanowane i umieszczane w elektronicznym profilu, który towarzyszy kandydatowi na kierowcę przez cały proces szkolenia i egzaminowania. W finalnym momencie uzyskiwania uprawnień PWPW pobiera profil do siebie i na podstawie danych zgromadzonych w PKK, produkuje dokument prawa jazdy. Na dokumencie będzie widniało zdjęcie, które zostało dostarczone przez kandydata na kierowcę. To nie oznacza jednak, że w trakcie procesu szkolenia i egzaminowania kandydat na kierowcę nie może zdjęcia zmienić.

W celu dokonania zmiany należy udać się do wydziału komunikacji z dowodem tożsamości i nowym zdjęciem. Dostarczona fotografia musi spełniać takie same wymagania formalne, jak w przypadku pierwszego zdjęcia (kolorowa, lewy półprofil itd.), aczkolwiek może się zupełnie różnić od poprzedniej. Ważne jest natomiast to, by przedstawiała tę osobę, której ma być wydane prawo jazdy.

Zmiany zdjęcia można dokonać w każdym momencie procesu szkolenia i egzaminowania, nawet już po zaliczonym egzaminie na prawo jazdy. Nowe zdjęcie można przynieść nawet wraz z dowodem zapłaty za dokument. Wówczas zdjęcie zostanie zaktualizowane, a dokument zostanie zamówiony w PWPW. Po wysłaniu zamówienia przez urząd edycja zdjęcia nie będzie już możliwa.

Podziel się