infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Wypadek za granicą

Utworzono: 15-07-2014 0:00

W okresie wakacyjnym duża część urlopowiczów wyjedzie na zagraniczne wojaże własnym samochodem.  Co wówczas, gdy przydarzy się wypadek?

Wypadek drogowy, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Wypadek drogowy, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Niewątpliwie dobrą wiadomością jest to, że krajowe ubezpieczenie pojazdu obowiązuje w całej Unii Europejskiej. A zatem najpopularniejsze kierunki wyjazdów takie jak: Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Chorwacja, nie będą wymagały od kierowcy dodatkowych wydatków. W przypadku państw spoza Unii ( z małymi wyjątkami), konieczne będzie wykupienie zielonej karty, a zatem specjalnego dodatkowego ubezpieczenia dla wyjeżdzających poza granice UE.

Państwa Unii Europejskiej, gdzie nie jest wymagana zielona karta i wystarczy zwykłe OC:

Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy , Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Państwa spoza UE, gdzie nie jest wymagana zielona karta i wystarczy zwykłe OC:

Szwajcaria, Islandia, Norwegia , Liechtenstein, Monako, San Marino, Wyspy Normandzkie, Gibraltar, Wyspa Man, Wyspy Owcze.

Państwa, gdzie wymagane jest posiadanie zielonej karty:

Albania, Izrael, Serbia i Czarnogóra, Białoruś, Macedonia, Tunezja, Bośnia i Hercegowina, Maroko, Turcja, Iran, Mołdawia, Ukraina, Rosja itd.

Oświadczenie z miejsca wypadku

Wybierając się za granicę, warto wziąć ze sobą przygotowane formularze oświadczenia z miejsca wypadku. Na stronie http://european-accident-statement.accidentsketch.com/ można znaleźć kilka wersji językowych. Najlepiej wydrukować sobie wszystkie z językiem ojczystym krajów, przez które będzie odbywać się podróż.

Zasady zachowania na miejscu wypadku w innych krajach, są podobne jak w przypadku kolizji w Polsce. Jeżeli nie ma rannych, nie ma potrzeby wzywania miejscowej Policji, aczkolwiek można to zrobić. Jednak jeżeli w wypadku ktoś stracił życie lub został ranny, wówczas bezwzględnie trzeba wezwać policję i służby ratownicze (numer 112).

Sprawcą jest obcokrajowiec

W takim przypadku o odszkodowanie zgłaszamy się do ubezpieczyciela zagranicznego sprawcy, można to uczynić w kraju sprawcy (jeżeli np. pojazd nadaje się do dalszej jazdy) lub już po powrocie do Polski z pomocą własnego ubezpieczyciela, a jeżeli ten nie świadczy takich usług, sprawą zajmie się UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) lub PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).

Sprawcą jest Polak

W takiej sytuacji, poszkodowany obcokrajowiec może ubiegać się o odszkodowanie z polisy sprawcy. Na miejscu zdarzenia należy udzielić wszelkich potrzebnych informacji w celu wypełnienia formularza o zdarzeniu.  w takim przypadku również następuje utrata zniżek na kolejną polisę.


Niezależnie od tego, kto jest sprawcą, warto przy mieć przy sobie numer telefonu do polskiego agenta, który w stresowej sytuacji może okazać się nieocenioną pomocą.

Jeżeli po zdarzeniu, samochód nadaje się do dalszej jazdy, zazwyczaj można ją kontynuować. Jeżeli jednak uszkodzenia karoserii mogą być niebezpieczne dla pieszych, wówczas warto udać się do mechanika w celu naprawy. W zależności od rodzaju własnego ubezpieczenia, koszty napraw mogą być zwrócone. Jazda uszkodzonym pojazdem może bowiem wzbudzić zainteresowanie miejscowej policji, która może zatrzymać pojazd, który stwarza zagrożenie na drodze.

Jeżeli pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy, wówczas musi zostać usunięty z drogi i odholowany na parking. Dla sprawcy, wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Poszkodowany może liczyć na pomoc własnego ubezpieczyciela.

Dla zagranicznych urlopowiczów w takich sytuacjach nieocenioną pomocą może okazać się własna polisa AC. Niektóre z nich swoim zasięgiem obejmują również wypadki poza granicami kraju. Osoby, które posiadają tylko OC powinny przemyśleć wykupienie specjalnego krótkoterminowego AC na wyjazd wakacyjny. Można wówczas liczyć na pomoc ubezpieczyciela w naprawie auta, holowaniu go, wyposażenia podróżnych w zastępczy pojazd, zorganizowaniu noclegu itd.

Podziel się