Wojskowe znaki drogowe
Na polskich drogach pojawiły się ostatnio rzadko widziane czarno-żółte znaki drogowe, których kierowcy mogą nie kojarzyć. Stoją one zazwyczaj w pobliżu mostów lub wiaduktów i są przeznaczone dla kierujących pojazdami wojskowymi.
Wspomniane znaki są zgodne z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych, gdzie zawarte są wzory wszystkich pozostałych znaków drogowych, z jakimi mamy do czynienia w Polsce. Znaki od W-1 do W-7 umieszczane są zazwyczaj w pobliżu baz wojskowych lub poligonów. Ich wzmożona obecność na drogach wynika z przeprowadzanych w Polsce ćwiczeń desantowych wojsk NATO pod kryptonimem Anakonda 2016, które trwają od 7 czerwca na terenie całego kraju. Ćwiczenia mają trwać do końca czerwca i po ich zakończeniu nowe znaki drogowe zapewne zaczną znikać, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by mogły pozostać.
Przykłady znaków:
Źródło: www.wikipedia.org
Poszczególne tablice oznaczają:
W-1: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym,
W-2: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym ,
W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych,
W-4: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych ,
W-5: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych,
W-6: szerokość mostu lub środka przeprawowego,
W-7: wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu.
Dla kierowców samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli itd. znaki są jedynie ciekawostką, bo po prostu ich nie dotyczą. Kierowcy mogą jednak spodziewać się, że w tym miejscu mogą pojawić się pojazdy wojskowe. Nie należy się ich obawiać, ponieważ kierowców wojskowych obowiązują takie same podstawowe zasady ruchu drogowego, co wszystkich pozostałych. Dotyczy to w szczególności ruchu prawostronnego, ograniczeń prędkości, kwestii pierwszeństwa itd. Zwykłe pojazdy wojskowe nie są też pojazdami uprzywilejowanymi poza szczególnymi wyjątkami. W wyjątkowych sytuacjach pojazdy wojskowe mogą skorzystać z uprzywilejowania, ale wówczas będą wysyłać sygnały dźwiękowe i świetlne koloru niebieskiego – zupełnie tak samo, jak w przypadku zwykłych pojazdów uprzywilejowanych.
Pojazdy wojskowe poruszają się zazwyczaj w zwartych kolumnach i często są szersze niż standardowe pojazdy spotykane na drogach. Należy o tym pamiętać, gdy np. kierowca jadący za nimi, postanowi wykonać manewr wyprzedzania.