infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Tylko 50 km/h w obszarze zabudowanym - zobacz dlaczego

Utworzono: 01-06-2015 0:00

Po wprowadzeniu przepisu  „+50” w mediach i w Internecie przelała się fala krytyki na źle oznakowane drogi i zbyt niskie limity prędkości. Zdaniem kierowców na wielu drogach w obszarze zabudowanym limity prędkości powinny być wyższe. Przykład z Rosji pokazuje, że niekoniecznie…

Nagranie rosyjskiego kierowcy lotem błyskawicy obiegło Internet. Na filmie widzimy, jak prowadzony przez autora nagrania pojazd jedzie drogą, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. W pewnym momencie przed maskę pojazdu wjeżdża dziecko na hulajnodze. Kierowcy na szczęście udaje się wyhamować na czas. Gdyby jechał szybciej, dziecko z pewnością zostałoby potrącone. 

Zgodnie z definicją obszar zabudowany oznacza obszar wzdłuż drogi, gdzie znajduje się zabudowa miejska, wiejska lub przemysłowa, w związku z czym panować może tu wzmożony ruch pieszych i pojazdów. W obszarze zabudowanym obowiązuje szereg ograniczeń dla kierowców, ale najważniejsze z nich dotyczą prędkości dopuszczalnej. Jeżeli znaki drogowe tego nie określają inaczej, w obszarze zabudowanym kierowcy wszelkich pojazdów mogą poruszać się z prędkościami 50 km/h w godzinach 05:00 – 23:00 i  60 km/h w godzinach od 23:00 – 05:00. W szczególnych przypadkach prędkości te mogą zostać zmniejszone np. do 40-30 km/h w bezpośrednim sąsiedztwie szkół, placów zabaw, miejsc, gdzie prowadzone są remonty nawierzchni lub występują inne niebezpieczeństwa. Prędkości mogą być także podwyższane np. na miejskich obwodnicach, wydzielonych trasach szybkiego ruchu itp. Należy jednak pamiętać, że podwyższane prędkości w obszarze zabudowanym nie dotyczą samochodów ciężarowych. Te ze względu na swoją masę i jakość hamulców w obszarze zabudowanym mogą jeździć z prędkościami 50 km/h za dnia i 60 km/h w nocy.

Zarządcy dróg w obszarze zabudowanym najczęściej decydują się na obniżenie perskości w miejscach, gdzie często lub bardzo często można spotkać dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że w obszarze zabudowanym dzieci, jak również i inne osoby, mogą wtargnąć na jezdnię w niemal każdym miejscu. Małe dzieci mają prawo nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia, ale wtargnięcia na jezdnię nie dotyczą tylko dzieci.  Dorośli lub młodzież wchodzą pod koła samochodów, bo np. są zapatrzeni w ekran telefonu, bardzo się im spieszy na autobus, są zajęci rozmową telefoniczną, chcą przejść na skróty itp. Dlatego tak ważne w obszarze zabudowanym jest zachowywanie szczególnej ostrożności i respektowanie przepisów ruchu drogowego, a  zwłaszcza ograniczeń prędkości. Niespodziewane sytuacje zdarzają się tam znacznie częściej niż na trasach pozamiejskich. Potwierdzają to też policyjne statystyki – w obszarze zabudowanym występuje około 72% wszystkich wypadków!

Od wprowadzenia przepisów, na mocy których kierowcy tracą prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h, prawo jazdy  traci około 100 kierowców dziennie. Zatrzymywani kierowcy mieli na liczniku zazwyczaj około 110 km/h. Droga hamowania z tej prędkości na równym i suchym asfalcie to około 62 m. W takiej sytuacji osoba, która wtargnęła na jezdnię ma raczej niewielkie szanse na przeżycie.

Podziel się