infoCAR

Zaloguj się

Tesla model 3 - najbardziej elektryzująca premiera od lat!

Utworzono: 01-04-2016 15:44

Dzisiaj na ranem czasu polskiego odbyła się prezentacja najnowszego elektrycznego samochodu Tesla Motors. Model 3 rozpędza się do setki w czasie poniżej 6 sekund, ma minimum 345 km zasięgu i kosztuje 35 tys. dolarów (około 130 tys. zł).

Tesla Model 3, Źródło: www.teslamotors.com

Tesla Model 3, Źródło: www.teslamotors.com

Zasięg samochodu może być większy, wszystko zależy od opcji wyposażenia. Droższe wersje modelu mają mieć lepsze silniki i baterie o większej pojemności. Jak na razie nie wiadomo jednak jaki miałby być zasięg droższych wersji i jakie osiągi miałby mieć lepiej wyposażony Model 3. Producent podczas prezentacji nie zdradził bowiem wszystkiego.

Duża ilość niewiadomych kwestii nie zniechęciła jednak klientów. Już pierwszego dnia od uruchomienia internetowych rezerwacji, pojazd zamówiło ponad 115 tys. klientów, którzy wpłacili na poczet zamówienia po 1 tys. dolarów. W tym momencie, nabywcy nawet nie wiedzieli, jak pojazd będzie wyglądać i jakie będzie mieć osiągi. Rezerwacje wystartowały bowiem jeszcze przed prezentacją , a odbiory samochodów mają nastąpić dopiero pod koniec 2017 r. Ogromny sukces Modelu S sprawił jednak, że klienci w ciemno uwierzyli, że Model 3 ich nie zawiedzie. Trzeba przyznać, że Elon Musk, założyciel Tesla Motors, nie zawiódł oczekiwań. Model 3 ma co prawda gorsze osiągi niż Model S, ale jest też o połowę tańszy. Wymiary nadwozia plasują go również niżej w klasyfikacji segmentów - Model S to segment E, „trójka” natomiast plasuje się w segmencie D. W tym segmencie można ją wymiarami porównać do aut takich jak: Audi A4, BMW serii 3, Mercedes-Benz klasy C, Opla Insygni itd.

Jak na razie nie wiadomo, ile wynosi prędkość maksymalna samochodu. Bez wątpienia jednak będzie ona uzależniona od opcji wyboru klienta. Najdroższe, najmocniejsze wersje silnika i najmocniejsze baterie na pewno będą znacząco podnosić zarówno zasięg, przyspieszenie, jak również prędkość maksymalną .

Model 3 będzie mógł być ładowany przy pomocy superchargerów, czyli firmowych, darmowych ładowarek Tesli, które bardzo szybko napełniają energią baterie pojazdów. Samochód będzie można również „tankować” z własnego gniazdka (dwufazowego wolniej, trójfazowego szybciej), zupełnie tak samo, jak przypadku Modelu S.

Najnowszy samochód Tesla Motors jest wyposażony w „autopilota” czyli w system podróżowania bez konieczności dotykania kierownicy – będzie go można włączyć za doplatą. System korzysta z nawigacji GPS, kamer i czujników pojazdu i jest w stanie przejeżdżać przez ulice miasta bez konieczności ingerencji kierowcy. Jak zapewnia Tesla Motors, system jest zupełnie bezpieczny.

Samochód swoim wyglądem nawiązuje do Modelu S, różnic jest jednak sporo. Po pierwsze nadwozie jest mniejsze, ale nadal zapewnia to duży komfort podróżowania. Tym co zawraca największą uwagę jest przednia szyba, dach i tylna szyba – wszystko to wykonano bowiem z jednego kawałka szkła!  We wnętrzu znajdziemy 5 miejsc i dwa duże bagażniki (przedni i tylny). Kierowca ma do swojej dyspozycji kierownicę, zestaw przełączników pod nią, pedały przyspieszenia i hamulca oraz duży wyświetlacz znajdujący się w centralnej części kokpitu. 15 calowy ekran służy od operowania pozostałymi funkcjami auta. Znajdziemy tam nawigację, sterowanie klimatyzacją, opcje ustawień pojazdu i wiele innych funkcji, na temat których jeszcze niewiele wiadomo, ponieważ producent nie zdradził wszystkiego

Jak zapewnia Elon Musk, Model 3 jest samochodem bardzo bezpiecznym. We wszystkich kategoriach testów bezpieczeństwa zdobył 5 gwiazdek. Oprócz tego samochód jest oczywiście bardzo przyjazny dla środowiska. Z oczywistych względów nie emituje bowiem żadnych zanieczyszczeń do atmosfery.

Wprowadzenie w 2012 r. na rynek Modelu S było szokiem dla konkurencji i prawdziwą rewolucją w motoryzacji. 4 lata później Model 3 ugruntuje pozycję samochodów elektrycznych na rynku. Doskonałe wyniki sprzedaży z pierwszego dnia dobitnie wskazują na to, że ten samochód sukces ma murowany.

Poniżej zamieszczamy nagranie z przejażdżki Modelem 3: 

Podziel się