infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Światła dzienne we mgle

Utworzono: 18-12-2015 0:00

Światła do jazdy dziennej na dobre zagościły na naszych drogach. Dla nowych aut obowiązkowe są od blisko 5 lat. Niestety w tym czasie nie wszyscy kierowcy zdążyli się zaznajomić z zasadami używania wspomnianych świateł. Dotyczy to zwłaszcza jazdy w warunkach ograniczonej widoczności.

Mgła na drodze, źródło: materiały własne info-car.pl

Mgła na drodze, źródło: materiały własne info-car.pl

Tylko z przodu

Najważniejszą informacją dla kierowców, którzy nie przyswoili sobie jeszcze zasady działania świateł do jazdy dziennej jest to, że po ich włączeniu działają wyłącznie przednie światła o niskiej mocy. Tylne reflektory nie emitują żadnego światła, co sprawia, że pojazd może być niewidoczny z tyłu dla innych użytkowników ruchu. Zadaniem świateł do jazdy dziennej nie jest bowiem oświetlanie drogi, wobec czego nie emitują rozbłysku, który byłby widoczny z tyłu. W sytuacji, gdy ruch pojazdu odbywa się w warunkach ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu itd.), może się okazać, że kierowcy jadący za tak nieoświetlonym pojazdem, zobaczą go za późno i dojdzie do wypadku. Ryzyko jest tym większe im wyższe jest ograniczenie prędkości na danej drodze. W przypadku dróg ekspresowych i autostrad, zbyt późne zauważenie poprzedzającego pojazdu, który do tego porusza się z niską prędkością, może oznaczać, że kierowca jadący za nim nie będzie miał szans na wyhamowanie przed nim.

Tryb automatyczny

Bardzo wiele nowoczesnych pojazdów jest wyposażonych w automatyczny tryb włączania świateł. Pojazd korzysta wówczas z czujnika zmierzchu, który włącza światła mijania, gdy na zewnątrz zacznie się ściemniać. Niestety niedoskonałością tego rozwiązania jest to, ze pojazd nie jest w stanie rozpoznać warunków ograniczonej widoczności w ciągu dnia. Jeżeli ograniczenie widoczności występuje, gdy jest jasno, wówczas światła mijania nie włączą się. Kierowca musi mieć tego świadomość i samodzielnie włączyć odpowiednie światła.

Przepisy

Warto dodać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, korzystanie ze świateł do jazdy dziennej jest niezgodne z przepisami:

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania

Przepis mówi wyraźnie o obowiązku korzystania z co najmniej świateł mijania, co oznacza, że włączone muszą być również światła tylne. W przypadku mgły lub innych zjawisk ograniczających widoczność do 50 metrów, kierowca może włączyć światła przeciwmgłowe tylne. Należy jednak pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy widoczność się poprawi, należy niezwłocznie wyłączyć te światła. Mają one bowiem dużą moc i mogą oślepiać kierowców jadących z tyłu.

Podziel się