infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Surowsze kary dla kierowców

Utworzono: 10-02-2015 0:00

Sejm przegłosował ustawę zaostrzającą kary dla kierowców łamiących przepisy. Ci, którzy przekroczą dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 50 km/h stracą prawo jazdy na 3 miesiące.

Policyjny radiowóz na służbie, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Policyjny radiowóz na służbie, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Zmiana przepisów jest odpowiedzią na coraz bardziej niepokojące zjawiska na polskich drogach. Mimo systematycznej poprawy stanu bezpieczeństwa, nadal zostajemy daleko w tyle za europejskimi liderami. Jednym z podstawowych problemów jest przekraczanie przez kierowców dopuszczalnych prędkości. Zmiana przepisów najostrzej uderza w te osoby, które decydują się na znaczne przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. Jazda 100 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje dopuszczalna prędkość 50 km/h będzie skutkować zatrzymaniem prawa jazdy „na miejscu” przez policję na 3 miesiące. Jeżeli kierowca nie będzie stosować się do zastosowanego ograniczenia, wówczas zostanie ono przedłużone o kolejne 6 miesięcy. Jeżeli jednak i to nie poskutkuje, kierowcy zostaną cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Przepis ten ma wpłynąć na znaczne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w miastach, a także w miejscowościach, przez które przebiegają drogi krajowe lub wojewódzkie, gdzie bardzo często kierowcy nie zdejmują nogi z gazu.

Podobne restrykcje spotkają kierowców, którzy przewożą zbyt dużą liczbę pasażerów. W przypadku samochodów osobowych, w tym busów, przewożenie dwóch nadliczbowych osób skutkować będzie zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące. Te przepisy mają uderzać najbardziej w kierowców, którzy decydują się na przewożenie znacznej liczby osób w samochodach dostawczych. W najtragiczniejszym tego typu wypadku w Polsce w 2010 r. zginęło aż 18 osób.

Duża zmiana czeka również drogowych recydywistów. Zdecydowanej zmianie ulegnie podejście do kierowców, którzy siadają za kierownicę mimo tego, że uprawnienia odebrał im sąd. Po wejściu w życie nowych przepisów takie postepowanie nie będzie już wykroczeniem, tylko przestępstwem. Wzrosnąć mają także kary za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Osoby ponownie przyłapane na jeździe po alkoholu, będą miały obowiązek zainstalowania w pojeździe blokady alkoholowej. Jeżeli jednak i to nie poskutkuje, kierowca dożywotnio straci prawo jazdy. Zmiana przepisów ma też mocniej uderzyć po kieszeni kierowców jeżdżących na podwójnym gazie. W przypadku kierowców prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości sądy będą miały obowiązek orzekania kar grzywny nie mniejszej niż 5 tys. zł. W przypadku recydywistów, kara nie będzie mogła wynieść mniej niż 10 tys. zł.

Po przegłosowaniu ustawy przez posłów, trafiła ona do senatu. By mogła wejść w życie musi jeszcze zyskać podpis prezydenta. Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od opublikowania jej w Dzienniku Ustaw.

Podziel się