infoCAR

Zaloguj się

Śmiertelne potrącenie podczas odpalania

Utworzono: 30-04-2015 0:00

Kierowca, gdy siądzie za sterami pojazdu, jest władcą śmiercionośnego urządzenia. Od tego, jak nim będzie się posługiwać zależy czy komuś stanie się krzywda, czy też nie. Doświadczenia z ostatnich dni pokazują, że wcale nie trzeba wielkiej prędkości, by zabić…

Do wypadku doszło z powodu niewłaściwej obsługi pojazdu, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Do wypadku doszło z powodu niewłaściwej obsługi pojazdu, źródło: materiały własne www.info-car.pl

W Wyrzysku (województwo wielkopolskie) doszło do nieszczęśliwego zdarzenia. Kierowca samochodu marki Opel Astra nie zauważył, podczas uruchamiania silnika, że pozostawił samochód na biegu. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce samochód gwałtownie szarpnął do przodu i uderzył w przechodnia. Ten w wyniku obrażeń zmarł w szpitalu.

Przedstawiony przykład pokazuje, jak niebezpiecznym urządzeniem jest zwykły samochód osobowy i jak nieprzewidziane sytuacje mogą się zdarzyć na co dzień. Sprawa jest w tym momencie badana przez prokuraturę, ale wiele wskazuje, że do opisywanego wypadku doszło dlatego, że kierowca nie zachował podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas obsługi pojazdu. Przed włączeniem rozrusznika powinien wybrać bieg jałowy lub wcisnąć sprzęgło. Przed takimi sytuacjami są zabezpieczeni właściciele nowszych pojazdów. Przykładowo Renault wymaga przed uruchomieniem silnika wciśnięcia hamulca, Ford wymaga wciśnięcia sprzęgła itd. Niezależnie jednak od tego, czy pojazd jest nowy czy stary, kierowca powinien znać doskonale zasady obsługi swojego samochodu.

Posiadanie prawa jazdy to nie wszystko. Co prawda daje ono możliwość kierowania wszystkimi pojazdami z danej kategorii, ale za każdym razem, gdy kierowca przesiada się do innego pojazdu, powinien zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Posiadacz kategorii B może kierować małym i prostym w obsłudze samochodem miejskim, może też siąść za kierownicą wielotonowego ciągnika rolniczego. Raczej nie powinien tego czynić z marszu, tylko najpierw dokładnie poznać maszynę, a dopiero potem wyjechać nią na drogi publiczne. Odpalanie 10 tonowego ciągnika rolniczego na biegu może być katastrofalne w skutkach – wszystko zależy od okoliczności.

Siadając za kierownicę pojazdu, kierowca powinien pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach bezpieczeństwa wynikających z obsługi pojazdu. Dotyczy to w szczególności nieprofesjonalnie wykonanych napraw, przewożenia przedmiotów, umiejętnego posługiwania się przyrządami auta, a przede wszystkim myślenia i przewidywania zagrożeń.

Podziel się