infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Skserowane prawo jazdy

Utworzono: 23-12-2014 0:00

Większość kierowców raczej nie wpada na pomysł, żeby kserować lub robić zdjęcia swoich praw jazdy. Na taki pomysł wpadają natomiast osoby, które otrzymują polecenie zwrotu dokumentu (za punkty karne, alkohol itd.) i nie chodzi bynajmniej o względy sentymentalne.

Oryginalne prawo jazdy pod działaniemlampy uv, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Oryginalne prawo jazdy pod działaniemlampy uv, źródło: materiały własne www.info-car.pl



Jak nietrudno się domyślić, w takich przypadkach chodzi najczęściej o próbę oszukania ewentualnej kontroli drogowej – „Zapomniałem dokumentu, ale wszystkie dane mam w telefonie na zdjęciu, a przypadkowo mam również przy sobie kserokopię mojego prawka”. Problem w tym, że policjanci raczej nie wierzą w takie „przypadki”.

Czasy, gdy zdolny grafik mógł każdemu wyprodukować prawo jazdy dawno już minęły. Dawniej policja podczas kontroli drogowej badała czy dokument nie jest sfałszowany. Dzisiaj podstawową kwestią jest to, czy dane zawarte w dokumencie są tożsame z danymi teleinformatycznymi dostępnymi dla policjantów w radiowozie. Może również okazać się podczas kontroli, że dokument powinien być zwrócony do wydziału komunikacji np. za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. W takiej sytuacji kierowca zostanie ukarany mandatem za jazdę bez wymaganych uprawnień, a dokument zostanie zatrzymany przez policjantów na miejscu.

W dużo większe tarapaty może wpaść osoba, która spróbuje podrobić dokument. W takie właśnie problemy wpędził się kierowca, który 16 grudnia został zatrzymany przez policję:
"Około godz. 10.00 funkcjonariusze straży granicznej poinformowali oficera dyżurnego policji, że jeden z podróżujących okazał im dokument, który prawdopodobnie został sfałszowany. Policjanci, którzy pojechali na miejsce potwierdzili zgłoszenie. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 43-latek najpierw skserował swoje prawo jazdy, a następnie je zalaminował, by móc posługiwać się nim podczas drogowych kontroli. Mężczyzna rozmawiając z kryminalnymi tłumaczył swoje zachowanie tym, że działał w dobrej wierze, gdyż oryginał musiał zostawić w urzędzie, a wyrabiając kopię chciał mieć dowód na to, że uprawnienia rzeczywiście posiada. Policjanci przedstawili 43-latkowi zarzut podrobienia dokumentu. Podejrzany nie kwestionował swojej winy. Teraz może mu grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności" (źródło: braniewo.policja.gov.pl).

W tym przypadku na uwagę zasługuje fakt, że niezbyt rozgarnięty kierowca chciał wjechać za granicę państwa spoza strefy Schengen - do Rosji, gdzie każdy kierowca jest dokładnie sprawdzany przed wjechaniem na obce terytorium. Nawet najlepsza kserokopia i najlepszy laminat nie są w stanie dać nawet złudzenia oryginalności dokutemu. Prawo jazdy produkowane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych jest profesjonalnie zabezpieczone przed podrobieniem, a policjanci wiedzą doskonale, jak rozpoznawać sfałszowane dokumenty.

Należy pamiętać i mieć na uwadze, że wszelkie próby nielegalnego uzyskania prawa jazdy są bardzo łatwe do wykrycia podczas zwykłej kontroli drogowej. Własnoręczna produkcja, zamawianie prawa jazdy przez Internet i inne tego typu praktyki, mają na celu jedynie wyłudzić pieniądze od nieświadomych osób. Prawdziwe prawo jazdy wydawane jest jedynie przez wydziały komunikacji w urzędach miast i w starostwach powiatowych, a produkowane jest wyłącznie przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Więcej na temat oryginalnego dokumentu dowiesz się tutaj: http://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/poznaj-prawo-jazdy.html

Podziel się