infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Samoprowadzące się pojazdy

Utworzono: 30-05-2014 0:00

Jazda samochodem bez prawa jazdy jest w Polsce dozwolona – pod warunkiem, że chodzi o pasażera, a nie kierowcę. Wprowadzenie na rynek samoprowadzących się pojazdów nie powinno nic zmienić w tej kwestii.

W przypadku naruszenia przepisów przez autonomiczny samochód, odpowiedzialność i tak będzie ponosić właściciel., źródło: materiały własne www.info-car.pl

W przypadku naruszenia przepisów przez autonomiczny samochód, odpowiedzialność i tak będzie ponosić właściciel., źródło: materiały własne www.info-car.pl

To, co jeszcze dziesięć lat temu wydawało się być snem o dalekiej przyszłości, dzisiaj okazuje się być już łatwo osiągalne. Samochody, które potrafią jechać bez ingerencji kierowcy, przechodzą pomyślnie coraz bardziej zaawansowane testy i wiele wskazuje na to, że już niedługo trafią do seryjnej produkcji.

Największych zasług na polu opracowania samochodu z „autopilotem” nie ma wcale żadna z firm na co dzień produkujących samochody. Opracowaniem odpowiedniej technologii zajęli się w 2005 r. inżynierowie Google. Już w 2011 r. na amerykańskich drogach testowana była samoprowadząca się toyota prius. Testy wypadły nader obiecująco  - samochód Google uczestniczył co prawda w jednej kolizji drogowej, ale jak zapewnia potentat z Mountain View, toyota była wówczas prowadzona w trybie manualnym przez żywego kierowcę… Po sukcesie samochodów przygotowanych przez Google, również inne firmy postanowiły spróbować swoich sił. Na filmie prezentujemy udaną próbę Mercedesa z samoprowadzacym się S500 na autostradzie.

Autonomiczne samochody do bezpiecznej jazdy wykorzystują szereg zaawansowanych technologii. Jedną z najważniejszych jest tworzenie w czasie rzeczywistym trójwymiarowej (3D) mapy otaczającego pojazd środowiska. Dzięki temu komputer sterujący pojazdem rozpoznaje znaki drogowe, w jakim otoczeniu znajduje się samochód, gdzie znajdują się przeszkody, jak zmienia się otoczenie poprzez np. ruch innych pojazdów, itd. Oprócz tego, samochody wyposażone są w bardzo dokładne czujniki GPS, dzięki czemu samochód może wybierać trasę bez pomocy osób siedzących wewnątrz.


Prawo jazdy

Samoprowadzące/autonomiczne pojazdy mają pojawić się na rynku jeszcze w tej dekadzie. Zasadne zaczyna być pytanie, czy do korzystania z takich samochodów w ogóle potrzebne jest prawo jazdy? Analogicznie można byłoby zapytać, czy samolotom pasażerskim potrzebna jest załoga składająca się z dwóch licencjonowanych pilotów, skoro maszyny te posiadają tzw. autopilota, który obecnie jest w stanie wykonać wszystkie czynności sterujące, łącznie ze startem i lądowaniem na lotniskach wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę? Doświadczenia z najnowszej historii lotnictwa pokazują, że odpowiednio wyszkolony człowiek musi znajdować się na pokładzie – przykład kapitana Tadeusza Wrony.

Pojazdy nadal mają pozostawać pod pełną kontrolą człowieka, aby sprawować tę kontrolę konieczne jest posiadanie odpowiednich umiejętności i wiedzy na temat przepisów ruchu drogowego. Nie należy się też spodziewać, że posiadanie samoprowadzącego samochodu zdejmie z „kierowcy” odpowiedzialność za łamanie przez pojazd przepisów ruchu lub nawet odpowiedzialność za wypadki drogowe.

Inną kwestią jest to, że znaczna część kierowców po prostu czerpie przyjemność z prowadzenia auta.  Skoro wszystkie przyrządy znajdujące się wewnątrz pojazdu będą do dyspozycji osoby siedzącej za kierownicą, to nie należy się spodziewać, że od czasu do czasu nie skorzysta ona z władzy nad autem. Do tego trzeba jednak posiadać odpowiednie umiejętności i uprawnienia.

Zanim samoprowadzące pojazdy trafią na nasz rynek, konieczne będzie opracowanie regulacji prawnych dla tego rozwiązania. Raczej pewne jest, że za kierownicą takiego auta będzie mogła zasiąść jedynie trzeźwa osoba posiadająca prawo jazdy.

Podziel się