infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Rządowy plan zaostrzenia kar dla kierowców

Utworzono: 12-06-2014 0:00

Od dawna mówiło się w Polsce o konieczności zaostrzenia kar dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Po styczniowej tragedii w Kamieniu Pomorskim, gdzie pijany kierowca zabił sześć osób miarka się przebrała. Dziś znamy już szczegóły zmian w prawie.

Policyjny radiowóz, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Policyjny radiowóz, źródło: materiały własne www.info-car.pl


Pijani kierowcy


Ostrze zmian zostało skierowane bezwzględnie w stronę pijanych kierowców. Obligatoryjnie mają oni tracić prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu. Za pierwszym razem  na okres od minimum trzech, do maksymalnie piętnastu lat. Kolejny ujawniony przypadek jazdy na podwójnym gazie, ma skutkować dożywotnią utratą uprawnień do kierowania pojazdami.

To nie koniec zmian. Wyższe mają być również kary pieniężne. Za pierwszym razem pijany kierowca będzie musiał zapłacić karę w wysokości co najmniej 5 tys. zł, za kolejnym minimum 10 tys. zł. O ostatecznej wysokości kar decydować będzie sąd. Za każdym razem grzywna będzie mogła być znacznie wyższa niż ustawowe minimum.

„Alkoholowy debiutant” będzie mógł po trzech latach odzyskać prawo jazdy. W tym celu będzie musiał tak, jak teraz ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Otrzyma wówczas zmieniony dokument z dodatkowym kodem oznaczającym, że kierowca może prowadzić wyłącznie pojazdy wyposażone z blokadę alkoholową uniemożliwiającą nietrzeźwej osobie uruchomienie silnika. Po trzech latach od wydania prawa jazdy wymóg będzie przestawał obowiązywać.


Zbyt szybka jazda


Kolejną nowością w prawie ma być przepis odbierający  na trzy miesiące uprawnienia osobom, które przekroczą dopuszczalną prędkość o co najmniej 50 km/h. Kierowcy, którzy nie zwalniają w obszarze zabudowanym, pędzący zbyt szybko autostradami itp. będą musieli liczyć się z tym, że dokument zostanie im odebrany. Pocieszające jest natomiast to, że po trzymiesięcznej przerwie nie będzie konieczne ponowne zdawanie egzaminu na prawo jazdy w WORD. Taka ewentualność może jednak wystąpić wówczas, gdy kierowca przekroczy dopuszczalną liczbę punktów karnych, a przy takim przekroczeniu prędkości, jest o to raczej nietrudno.


Bez „prawka”


Dotychczas jazda bez prawa jazdy była traktowana jako wykroczenie, teraz ma się to zmienić. Kierujący, który będzie prowadził pojazd bez uprawnień, które wcześniej utracił, po zmianach przepisów będzie odpowiadał za przestępstwo, a nie wykroczenie. Mowa zatem o znacznie surowszej karze w wymiarze pieniężnym lub pozbawiania wolności. Kary dla osób, które zostaną przyłapane na jeździe bez „prawka”, a nie posiadały wcześniej uprawnień, mają pozostać bez mian.

Okres próbny dla młodych kierowców

Zgodnie z zapisami Ustawy o kierujących pojazdami, od 2016 r. ma zacząć obowiązywać dwuletni okres próbny dla młodych kierowców. Młodzi kierowcy już po otrzymaniu dokumentu będą musieli przejść dodatkowe szkolenie z zakresu techniki jazdy, będą musieli jeździć z zielonym listkiem, będą mieli niższe ograniczenia prędkości na wybranych drogach, a także będą bardziej rygorystycznie karani za wykroczenia drogowe.


Najwięcej emocji budzi w zmianach ewentualny piętnastoletni zakaz prowadzenia pojazdów. Otwartym pozostaje pytanie, czy tego typu restrykcje zrobią wrażenie, na alkoholowych recydywistach? Policja niemal codziennie informuje o kierowcach, którzy prowadzili pojazdy mimo orzeczonego zakazu. Bardzo często takie osoby nie przejmują się tym, by być trzeźwymi za kierownicą. W końcu prawa jazdy i tak im już nie zabiorą…
 

Podziel się