infoCAR

Zaloguj się

Rosyjski kierowca ciężarówki miał prawie 1,5 promila

Utworzono: 20-12-2017 13:25

Blisko 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał rosyjski kierowca 40-tonowej ciężarówki, którego zatrzymali do kontroli drogowej podkarpaccy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Nietrzeźwego kierującego przekazano do dalszych czynności policjantom.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Ciągnik samochodowy z naczepą, poruszający się drogą krajową nr 19, został zatrzymany do kontroli przez inspektorów WITD w Rzeszowie w piątek (15 grudnia 2017 r.) w miejscowości Jawornik (powiat strzyżowski). Pojazdem należącym do rosyjskiego przedsiębiorcy przewożono części do maszyn rolniczych z Polski do Rosji.

Podczas kontroli uwagę inspektorów zwrócił bardzo mocny zapach perfum unoszący się w kabinie kierowcy, w którym wyczuwalna była również woń alkoholu. W celu rozwiania wątpliwości, kontrolujący przeprowadzili badanie na stan trzeźwości kierującego, które wykazało 0,59 mg/l (1,23 promila) alkoholu w wydychanym powietrzu. Powtórne badanie, przeprowadzone po kilkunastu minutach, dało wynik 0,60 mg/l (1,26 promila) alkoholu. Dwukrotnie przeprowadzone badanie jednoznacznie wskazało tendencję wzrostową stężenia alkoholu we krwi kierowcy.

Inspektorzy wezwali na miejsce kontroli patrol Policji, który dokonał kolejnego badania stanu trzeźwości kierującego. Wówczas zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przez kierowcę wynosiła 0,72 mg/l (ok. 1,5 promila). Policjanci zatrzymali kierującego w celu przeprowadzenia dalszych czynności.

Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem, kierowanie pojazdem mechanicznym jest dozwolone, jeżeli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest niższe niż 0,1 mg/l. W opisanym przypadku stężenie to było aż siedmiokrotnie wyższe od dopuszczanego i jednoznacznie wskazywało, że kierowca był pod znacznym wpływem alkoholu.


Źródło: www.gitd.gov.pl

Podziel się