infoCAR

Zaloguj się

PWPW ostrzega: uwaga na oszustów oferujących prawo jazdy w Internecie

Utworzono: 16-02-2017 0:21

Fałszywi pośrednicy, oferujący załatwienia prawa jazdy bez egzaminu, szukają swoich ofiar w Internecie. To wyjątkowo groźny proceder bowiem przestępcy kradną w ten sposób nie tylko pieniądze, ale też wyłudzają pełne dane osobowe ze zdjęciem i wzorem podpisu ofiary.

Zrzut ekranu strony, o której mowa w artykule

Zrzut ekranu strony, o której mowa w artykule

Oszust oferuje w sieci załatwienie „legalnego” prawa jazdy w zamian za opłatę w wysokości 500 zł. Dokument ma być do odbioru w wydziale komunikacji, czyli tak samo, jak w przypadku prawdziwego prawa jazdy. Na stronie widnieje informacja, że jej właściciel współpracuje m.in. z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych (PWPW), wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego (WORD), Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców (CEPiK) itd. Brzmi bardzo wiarygodnie, problem w tym, że to nieprawda.

Informujemy, że prawo jazdy w Polsce można zdobyć jedynie po ukończeniu szkolenia o ośrodku szkolenia kierowców i zdaniu egzaminu w WORD. Dopiero wówczas PWPW wyprodukuje legalny dokument. Wszelkie odstępstwa od tego schematu są nielegalne i podlegają karze.

Oszust oprócz wyłudzania pieniędzy, wyłudza również bardzo ważne dane osobowe, które w niepowołanych rękach mogą być niebezpieczne. Na ich podstawie przestępcy mogą dokonywać przestępstw, za które może być ścigana osoba, która powierzyła im swoje dane osobowe.

Ostrzegamy, by nie korzystać z usług osób oferujących załatwienie prawa jazdy w jakikolwiek łatwiejszy sposób.

Podziel się