infoCAR

Zaloguj się

Przypominamy o obowiązku noszenia odblasków

Utworzono: 20-10-2016 15:46

Odblaski są dość prostym wynalazkiem, ale bez wątpienia mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Musi je mieć każdy pojazd, dzięki czemu jest lepiej widoczny w nocy, a od niedawna muszą je nosić także piesi.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Historia odblasków sięga lat 40, kiedy to amerykańska firma 3M (Minnesota Mining and Manufacturing) rozpoczęła prace nad materiałami które mogłyby świecić odbitym światłem. Pierwsze światła odblaskowe trafiły do sprzedaży w latach 50., potem kariera odblasków potoczyła się nie inaczej, jak błyskawicznie. Obecnie są obowiązkowym elementem każdego pojazdu: białe z przodu, czerwone z tyłu, a czasami również żółte po bokach. Światła odblaskowe znajdziemy także w infrastrukturze drogowej, a od niedawna powinniśmy je widzieć również na pieszych.

Od 31 sierpnia 2014 r. obowiązuje przepis znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602):

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Za niestosowanie się do przepisu ustawy grozi mandat w wysokości od 20 do aż 500 zł, ale policja stawia bardziej na akcje uświadamiające, niż na karanie mandatami. Przykładem może tutaj być postawa policjantów ze śląskiej drogówki. Przeprowadzili oni nietypową akcję na drogach. Jej celem było zwrócenie uwagi uczestników ruchu na bezpieczeństwo pieszych i na to, jak ważne jest noszenie przez nich elementów odblaskowych. Mundurowi do działań zaangażowali kierowców, którzy zamiast mandatu mieli za zadanie wręczyć odblaski 3 napotkanym pieszym, którzy byli słabo widoczni na drodze.

Ustawodawca w przepisie nie określił, jakiego rodzaju materiały odblaskowe ma stosować pieszy. Wydaje się, że nie jest to konieczne, ponieważ nawet najmniejszy, dobrej jakości odblask powoduje, że pieszy jest doskonale widoczny na drodze. Przykładem mogą być tutaj kurtki z cienkimi paskami odblaskowymi na szwach, buty z niewielkimi ozdobami odblaskowymi itd. Bez wątpienia jednak, im większy materiał odblaskowy, tym lepsza jego widoczność. Dla osób poruszających się pieszo po zmierzchu najlepsza będzie kamizelka odblaskowa.

Trzeba jednak pamiętać też o tym, że materiały odblaskowe świecą światłem odbitym. Odpowiednio wcześnie zauważy je tylko kierowca z prawidłowo ustawionymi i dobrze działającymi światłami pojazdu.

Podziel się