infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Przygotuj się do „Akcji Znicz”

Utworzono: 25-10-2016 18:17

Za tydzień będzie 1 listopada – Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją, Polacy ruszą w drogę, by odwiedzić groby bliskich, a policja rozpocznie „Akcję Znicz”. Większość osób wyruszy w trasę samochodem. Warto przed tym zadbać, by podróż była bezpieczna i odpowiednio przygotować do niej pojazd.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Wszystkich Świętych przypada w środku astronomicznej jesieni i w związku z tym na drogach mogą panować pogorszone warunki do podróżowania. Nie jest to co prawda regułą, ale doświadczenie pokazuje, że 1 listopada można spotkać się z idealnymi warunkami pogodowymi (słońce, dość wysoka temperatura, brak opadów, itd). Można też spotkać się z ulewnymi deszczami, zachmurzonym niebem, szybko zapadającym przez to zmrokiem, a nawet ze śniegiem i jezdnią pokrytą lodem. Kierowca powinien przygotować się na ten mniej optymistyczny wariant.

Opony

Najistotniejszą rzeczą w kwestii przygotowania pojazdu będzie bez wątpienia zmiana opon na zimowe. Ogólna zasada mówi o tym, że opony letnie powinny zostać zastąpione zimowymi, gdy średnia temperatura dobowa spada do 7 stopni Celsjusza. Każdy powinien jednak indywidualnie podejść do tego tematu zastanowić się, czy nie zmienić opon wcześniej. Jeżeli opony letnie są już dość mocno zużyte, wówczas z pewnością lepiej jest zastąpić je lepszej jakości oponami zimowymi. Wymiany opon nie należy też odkładać na ostatnią minutę. Przed wyjazdem może okazać się, że świeżo założone ogumienie nie trzyma ciśnienia lub jest nieprawidłowo wyważone. Lepiej dać sobie czas na sprawdzenie opon i przetestowanie ich przy różnych prędkościach, by w trasie nie mieć z nimi problemu.

Światła

Jesienią zmrok zapada znacznie szybciej, niż w innych porach roku i kierowcy dużo czyściej muszą korzystać z nich w celu oświetlania sobie drogi. Przed wyjazdem w jesienną podróż należy sprawdzić jakość oświetlenia. Podstawową kwestią jest oczywiście to, by wszystkie żarówki działały i żeby działały prawidłowo.  Kierowcy zazwyczaj uważają, że światła ich samochodu są prawidłowo ustawione, niestety bardzo często są w poważnym błędzie. Objawami, które powinny zaniepokoić użytkownika pojazdu są np. znacznie krótszy snop światła w porównaniu do innych pojazdów, intensywne oświetlanie lewej strony drogi, nieoświetlanie prawej strony drogi i  oświetlanie zagłówków pojazdów jadących z przodu. Jeżeli kierowca zauważy którykolwiek z wymienionych symptomów nieprawidłowego działania świateł, powinien udać się do specjalistycznego zakładu regulującego światła. Koszt regulacji nieuszkodzonych reflektorów zazwyczaj zamyka się w kwocie 20 zł.
Kolejną kwestią jest przejrzystość klosza reflektorów. Jeżeli plastik pokrywający reflektor jest zmatowiały, wówczas snop światła będzie rozproszony i światła nie będą działać odpowiednio dobrze. Fachowo przeprowadzona renowacja reflektorów potrafi sprawić, że kierowca zdecydowanie poprawi sobie widoczność.

W przypadku uszkodzonych reflektorów, nie należy zwlekać z ich wymianą.

Wycieraczki

Podczas wyjazdu do grobów bliskich na kierowcę mogą czekać opady deszczu o wszelakim zróżnicowaniu. Warto zadbać, by wycieraczki działy optymalnie dobrze. Trudno bowiem wyobrazić sobie bezpieczną jazdę, gdy przez przednią szybę niewiele widać. Martwić się nie muszą kierowcy, których wycieraczki prawidłowo zbierają wodę, nie zostawiają smug i nie piszczą podczas pracy. Gdy wystąpi choć jedna ze wspomnianych dolegliwości, należy sprawdzić stan wycieraczek. Niestety bardzo często – zwłaszcza w przypadku starszych aut – sama wymiana nie wystarczy. Może się okazać, że problem leży po stronie ramion wycieraczek, które nieodpowiednio mocno przyciskają gumowe końcówki do tafli szyby. Zdarza się, że do uzdrowienia sytuacji wystarczy nasmarowanie skorodowanych przegubów, ale niestety zdarza się również, że konieczna jest wymiana ramion.
Innym problemem związanym z ramionami wycieraczek jest ich skrzywienie. W takim przypadku wycieraczka nie przylega prostopadle do szyby i nie zbiera z niej optymalnie wody. W takich przypadkach wycieraczki szybciej niszczą się. Ratunkiem dla skrzywionych ramion będzie ich regulacja. Można tego dokonać u niektórych mechaników i w większości serwisów szyb samochodowych.

Oprócz wymienionych typowo jesiennych kwestii bezpiecznego podróżowania, każdy pojazd powinien być w nienagannej kondycji technicznej. Jeżeli kierowca ma jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego swojego samochodu, powinien skonsultować to z mechanikiem, diagnostą samochodowym lub samemu wyeliminować usterki – o ile ma pewność, że zrobi to prawidłowo.

Podziel się