infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Prędkość minimalna na autostradzie

Utworzono: 10-07-2014 0:00

W świadomości społecznej funkcjonuje kilka półprawd i mitów na temat przepisów ruchu drogowego. Jednym z nich jest słynna prędkość minimalna na autostradzie.

Wjazd na autostradę, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Wjazd na autostradę, źródło: materiały własne www.info-car.pl

W przypadku autostrad problem dotyczy prędkości, jaka pojawia się w definicji tej drogi. Nie oznacza ona jednak prędkości minimalnej! W Ustawie prawo o ruchu drogowym funkcjonuje taka oto definicja tej drogi:

Art. 2.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:(...)
3) autostrada – drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczoną tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep;
 

Zacytowany przepis, gdzie pojawia się prędkość 40 km/h w kontekście autostrady dotyczy jedynie warunków technicznych pojazdu. Zgodnie z jego brzmieniem, na drogi tej kategorii mogą wjeżdżać jedynie pojazdy, które są w stanie rozwinąć prędkość 40 km/h. Nie oznacza to jednak, że taka jest prędkość minimalna na autostradzie.

Ciekawostką jest to, że motorowery, które zgodnie z przepisami mają prędkość ograniczoną do 45 km/h, nie mogą  korzystać z autostrad. Sytuacja zmienia się, gdy mamy do czynienia z „odblokowanym” skuterem, zarejestrowanym jako motocykl.

Każdorazowo prędkość prowadzonego pojazdu powinna być dostosowana do warunków ruchu. Bywają warunki pogodowe, kiedy prędkość 40 km/h na autostradzie może się okazać prędkością niebezpieczną: gołoledź, gęsta mgła ograniczająca widoczność do 10 m, ulewa ograniczająca widoczność i przyczepność itd. Podstawowym obowiązkiem kierowcy na drogach każdej kategorii, jest panowanie nad pojazdem. Jeżeli nie jest w stanie tego dokonać przy prędkości 140 lub nawet 100 km/h, powinien jechać wolniej.

Oczywiście w idealnych warunkach pogodowych jazda autostradą z niską prędkością nie jest najlepszym pomysłem. Takie postępowanie może być niebezpieczne dla innych uczestników ruchu, jak również dla samego powolnego kierowcy. Jeżeli na autostradzie znajdzie się pojazd poruszający się z prędkością 40 km/h, wówczas różnica szybkości poruszania się względem innych samochodów może wynieść 100 km/h! W takiej sytuacji droga hamowania jest na tyle długa, że wolno jadący pojazd może zostać uderzony przez inny,  jadący szybciej. Wynika to z faktu, że kierowcy na autostradzie nie spodziewają się pojazdów jadących aż tak wolno.

Korzystając z dróg każdej kategorii należy stosować się do art. 19 Ustawy
prawo o ruchu drogowym:

Art. 19.
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

Podziel się