infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Prawo jazdy – nie daj się oszukać na kursie

Utworzono: 24-09-2015 0:00

Zbliżająca się data wejścia w życie przepisów wprowadzających okres próbny dla młodych kierowców napędza biznes w szkołach jazdy. Niektóre z nich już teraz nie przyjmują zapisów. Są niestety też i takie, które oferują ekspresowe kursy nie zawsze zgodne z przepisami…

Branżę nauki jazdy znów czeka "gorący" koniec roku, źródło: materiały własne info-car.pl

Branżę nauki jazdy znów czeka "gorący" koniec roku, źródło: materiały własne info-car.pl

Absolutnie nie należy korzystać z ofert szkół jazdy, które proponują kurs niezgodny z prawem. Tego typu sprawy często wychodzą na jaw, a wówczas kierowca musi liczyć się z utratą nielegalnie zdobytego prawa jazdy. Dlatego warto wiedzieć, jak powinien wyglądać prawidłowy i zgodny z przepisami kurs nauki jazdy na kategorię B – nowe przepisy dotyczyć będą bowiem wyłącznie świeżo upieczonych kierowców kategorii B.

PKK

Przed rozpoczęciem kursu, należy udać się do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy. Wówczas kandydatowi na kierowcę zostanie wygenerowany profil kandydata na kierowcę (PKK). Jest to elektroniczny identyfikator, który zawiera dane na temat kandydata i który będzie mu towarzyszyć przez cały proces zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami. Bez utworzonego PKK nie można rozpoczynać szkolenia.

Teoria samemu lub ze szkołą

Do egzaminu teoretycznego kandydat na kierowcę może przygotować się samodzielnie. W praktyce oznacza to, że do egzaminu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego (WORD) może podejść już tego samego dnia po wygenerowaniu PKK. Do egzaminu można podchodzić wielokrotnie, aż do skutku, ale bez pozytywnego wyniku, nie można rozpocząć praktycznej nauki jazdy. Oprócz tego jeszcze przed kursem praktycznym, kandydat na kierowcę musi w wybranej szkole jazdy odbyć 4 godzinne szkolenie wraz z ćwiczeniami w zakresie udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych. Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu teoretycznego i odbyciu szkolenia pierwszej pomocy, kandydat na kierowcę może rozpocząć praktyczną naukę jazdy za kierownicą samochodu szkoleniowego.

Jeżeli kandydat rozpoczął już kurs teoretyczny w szkole jazdy, wówczas musi go ukończyć i zdać wewnętrzny egzamin teoretyczny. Bez tego nie można rozpocząć części praktycznej szkolenia. Nie jest dopuszczalne, by w czasie kursu kandydat na kierowcę podchodził do egzaminu teoretycznego w WORD. Nie jest również dopuszczalne, by przed zakończeniem szkolenia teoretycznego, kandydat na kierowcę rozpoczynał część praktyczną kursu.

30 godzin

Zgodnie z prawem kurs na kategorię B składa się z co najmniej 30 godzin nauki przepisów w formie zajęć teoretycznych (w tym 4 godziny pierwszej pomocy) i co najmniej 30 godzin praktycznej nauki jazdy. Godzina kursu teoretycznego składa się z 45 minut zajęć, zaś godzina kursu praktycznego z pełnych 60 minut. Niestety często bywa tak, że instruktorzy wmawiają kursantom, że godzina praktycznej nauki jazdy przepisowo trwa 45 minut, przez co kandydat na kierowcę na każdej lekcji traci 15 minut jazdy. Nie należy godzić się na takie traktowanie, a w razie problemów zgłosić to w wydziale komunikacji. Nie jest dopuszczalne, by kurs (np. ze względu na zadawalający poziom kursanta) mógł się zakończyć wcześniej. Do egzaminu w WORD kandydat na kierowcę może podejść dopiero po wyjeżdżeniu co najmniej 30 godzin i po zaliczonym praktycznym egzaminie wewnętrznym.

Czasami bywa tak, że instruktor nie chce zakończyć szkolenia po 30 godzinach uważając, że kursantowi potrzeba więcej godzin nauki. W większości takich przypadków instruktor ma rację, ale niestety nie zawsze. Zdarzają się przypadki wyłudzania w ten sposób pieniędzy od kursanta. Jeżeli kursant uzna, że opinia instruktora jest krzywdząca, wówczas może się przenieść do innej szkoły jazdy. Należy jednak mieć na uwadze to, że zazwyczaj w takich przypadkach instruktorzy mają rację.

Wiele osób, które teraz zapisują się na kurs, nie zdąży zdać egzaminu przed wejściem w życie nowych przepisów (4 stycznia 2016 r.). Nie należy jednak chwytać się nielegalnych praktyk, by uniknąć okresu próbnego. W ostatecznym rozrachunku takie zachowanie może się okazać bardzo niekorzystne.

Podziel się