infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Prawo jazdy na skuter śnieżny?

Utworzono: 14-12-2016 15:28

Kiedy spadnie na tyle dużo śniegu, że samochody przestają sobie dawać z nim radę, wtedy wielu kierowców zaczyna marzyć o skuterze śnieżnym. Tego typu pojazdy doskonale radzą sobie w nawet bardzo wysokim śniegu i potrafią przemieszczać się po nim bardzo szybko, ale…

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Jest tylko jeden problem – absolutnie niedozwolone jest korzystanie z nich na drogach publicznych. Skutery śnieżne nie znajdują się w katalogu pojazdów ustawy Prawo o ruchu drogowym, co oznacza, że w świetle polskiego prawa nie mogą korzystać z dróg publicznych. To z kolei oznacza, że do kierowania skuterem śnieżnym nie są wymagane żadne uprawnienia. Nie ma zatem szkoleń, egzaminów i prawa jazdy. Poza drogami publicznymi nie obowiązują bowiem przepisy ruchu drogowego.

Jak informuje nas pracownik firmy Snowdoo Adventure & Fun zajmującej się wypożyczaniem skuterów śnieżnych i organizacją wycieczek skuterowych, w Polsce najczęściej korzysta się ze skuterów podczas zorganizowanego wypoczynku i chodzi zazwyczaj o turystów w górach.  – Trasa wycieczek przebiega najczęściej w prywatnych lasach, gdzie za zgodą właściciela wytyczono szlak do przemieszczania się tego typu pojazdami. Do korzystania ze skuterów nie wymagamy żadnych uprawnień, a o kwestii ubezpieczenia klient decyduje sam.

W tej samej firmie dowiedzieliśmy się, że w zasadzie wszędzie w Europie zakazane jest korzystanie ze skuterów śnieżnych na drogach publicznych. W Skandynawii co prawda są wydawane licencje na korzystanie ze skuterów, ale tam istnieją bardzo długie ratrakowane trasy, przy których umieszcza się nawet znaki drogowe.

W Polsce takich tras w zasadzie nie ma, ale i nie są szczególnie potrzebne. Nasz, nawet górski, klimat znacznie różni się od skandynawskiego i warunki najczęściej nie są szczególnie ciężkie. Jak informuje nas  mł. asp. Krzysztof Waksmundzki rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zakopanem, problem skuterów śnieżnych na drogach w Zakopanem i w okolicach w zasadzie nie istnieje – W ciągu tego i ostatniego sezonu w zasadzie nie przypominam sobie ani jednej takiej sytuacji. Wynikać to może z kilku czynników. Po pierwsze skuter śnieżny potrzebuje śniegu, a w naszej okolicy staramy się utrzymywać na drogach czarną nawierzchnię – łącznie z posypywaniem solą. Kolejną kwestią jest to, że skutery śnieżne najczęściej należą do organizatorów wycieczek, ośrodków wypoczynkowych itd. Te osoby dbają o to, by ich maszyny nie wchodziły w konflikt z prawem. Jeżeli jednak skuter śnieżny pojawiłby się na drodze publicznej, wówczas należałoby z nim postąpić jak każdym innym niezarejestrowanym pojazdem, musiałby zostać on usunięty z drogi na koszt właściciela, a kierowca musiałby zostać ukarany mandatem karnym.  

Podsumowanie

Żeby kierować skuterem śnieżnym nie są wymagane, żadne uprawnienia. Poruszać się nimi można wyłącznie w miejscach, które nie są drogami publicznymi – prywatne pola, łąki, lasy (nie lasy państwowe!) lub tego typu miejsca za zgodą właściciela. Nie jest wymagane ubezpieczenie OC, aczkolwiek w przypadku zorganizowanych wycieczek jest możliwość wykupienia ubezpieczenia. Zakazane jest korzystanie ze skuterów śnieżnych na drogach publicznych. W sytuacji, gdyby policja zatrzymała kierowcę skutera na drodze, jego pojazd musiałby zostać usunięty z niej (laweta). Gdyby kierowca był pod wpływem alkoholu, straciłby prawo jazdy zgodnie z zasadami dotyczącymi nietrzeźwych kierowców.

Podziel się