infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Pijana 19-latka wjechała w stację paliw

Utworzono: 19-10-2018 8:12

Młoda kobieta miała w organizmie prawie 1,8 promila alkoholu, ale nie przeszkodziło jej to w tym, by wsiąść za kierownicę samochodu. Co ciekawe w jej pojeździe znajdowała się no najmniej jedna trzeźwa osoba, która posiadała prawo jazdy, ale to kompletnie pijana dziewczyna prowadziła auto.

Źródło: OSP KSRG Annopol

Źródło: OSP KSRG Annopol

We wtorek 16 października wieczorem policjanci z Komisariatu Policji w Annopolu zostali skierowani na nietypową interwencję. Ze zgłoszenia wynikało, że samochód osobowy wjechał w budynek stacji paliw. Na miejscu patrol policji zastał rozbite drzwi wejściowe przez samochód osobowy oraz poważnie uszkodzony asortyment wystawiony przed budynek. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Kierowcą volkswagena była 19-letnia mieszkanka gminy Annopol, która jak twierdziła straciła panowanie nad pojazdem. Jednakże badanie alkomatem wykazało również inną przyczynę niefortunnego zakończenia jazdy. Młoda kobieta miała w organizmie prawie 1,8 promila alkoholu.

W samochodzie jechało jeszcze trzech kolegów siedzącej za kierownicą nietrzeźwej, z ustaleń policjantów wynika, że przynajmniej jeden z jadących pasażerów był trzeźwy i posiadał uprawnienia do kierowania pojazdami. 19-latka już straciła prawo jazdy, ponadto będzie odpowiadała przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości. Będzie musiała również pokryć straty spowodowane wjechaniem w witrynę stacji paliw – źródło KPP Kraśnik.

Najbardziej szokujące w tej sprawie jest to, że trzeźwy posiadacz prawa jazdy pozwolił kompletnie pijanej kobiecie prowadzić samochód, samemu będąc jej pasażerem. Staranowanie drzwi stacji paliw było najmniejszym wymiarem kary, bo w takich okolicznościach ewentualny wypadek mógł być znacznie poważniejszy.  W 2017 roku użytkownicy dróg (kierujący, piesi, pasażerowie) będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 788 wypadkach drogowych (8,5% ogółu wypadków), śmierć w nich poniosło 341 osób (12% ogółu zabitych), a 3 150 osób odniosło obrażenia (8% ogółu rannych). Udział w ogólnej skali wypadków nie jest być może bardzo duży, ale biorąc pod uwagę, że bardzo niewielu kierowców decyduje się na jazdę pod wpływem alkoholu, są to już bardzo znaczące liczby. W 2017 roku policjanci w całym kraju przeprowadzili 17,8 mln kontroli trzeźwości, wykryto 109 405 nietrzeźwych kierujących, więc pozytywny wynik miało 0,61 proc. kontroli trzeźwości.

Alkohol bardzo mocno obniża poziom koncentracji, osłabia refleks, upośledza panowanie nad ruchami organizmu, a co za tym idzie, również panowanie nad pojazdem. Lista negatywnych oddziaływań alkoholu na organizm jest bardzo długa, ale posiadaczom uprawnień do kierowania pojazdami raczej nie trzeba tego tłumaczyć – jest to obowiązkowy element każdego kursu na prawo jazdy. Tymczasem 19-latka, która wjechała w stację paliw, na kursie była dość niedawno temu.

Obiegowa opinia jest taka, że to zazwyczaj starsi kierowcy decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu. Miałoby to wynikać z dawnej większej tolerancji i wręcz przyzwolenia społecznego na jazdę po pijaku. Tymczasem fakty są takie, że niestety w każdej grupie wiekowej pijanych kierowców jest bardzo dużo. Z policyjnych danych wynika, że w grupie wiekowej 18-24 lata było aż 20,9% pijanych sprawców wypadków, w których zginęło 26,3% ogółu ofiar pijanych kierowców. Dane są o tyle zatrważające, że mowa o bardzo nielicznej grupie wiekowej i osobach, które niekoniecznie mają tak łatwy dostęp do pojazdu, jak przedstawiciele starszych grup wiekowych. Szczegółowe dane poniżej.

 

Podziel się