infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Pamiętaj o wymianie opon

Utworzono: 03-04-2014 0:00

Wysokie temperatury i słoneczna pogoda sprawiły, że część kierowców zdecydowała się już na wymianę opon z zimowych na letnie. Tymczasem nocą, w niektórych częściach kraju nadal występują przymrozki.

Opony w przechowalni, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Opony w przechowalni, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Wymiana opon w Polsce nie jest obowiązkowa, a o dacie przekładki decydują sami kierowcy. Warto przy upewnić się, że w najbliższym czasie nie zajdzie potrzeba jazdy w nocy, gdy temperatura może spaść poniżej zera lub jazdy w warunkach górskich, gdzie o tej porze roku pogoda może być nieprzewidywalna.

Zdaniem specjalistów optymalnym momentem do zmiany opon jest sytuacja, gdy temperatura także w nocy, przez dłuższy czas utrzymuje się powyżej 7°C, a czas opadów śniegu i lodu w pogodzie jest za nami*.
Warto nie przegapić momentu na wymianę opon z co najmniej kilku powodów, jakimi są: bezpieczeństwo, oszczędność i komfort podróżowania.

Bezpieczeństwo

Wiosną i latem opony letnie są elastyczne i zachowują odpowiednią twardość nawet podczas największych upałów. W analogicznej sytuacji  zbyt miękkie zimowki niebezpiecznie odkształcają się i sprawią, że samochód na zakrętach gorzej trzyma się drogi. Kierowcy mają wrażenie, jakby bujali się na kołach.  Dodatkowym negatywnym następstwem jazdy latem na „zimówkach” może być duże ryzyko przebicia opony. Opony zimowe latem są bardzo miękkie, a tym samym bardziej podatne na przebicia np. ostro zakończoną gałęzią lub na rozerwanie, gdy samochód np. wpadnie w dziurę. Kolejnym negatywnym następstwem jest wydłużona droga hamowania w porównaniu do opon letnich. W zależności od klasy opon, może to być od kilku do kilkunastu metrów różnicy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że opony zimowe stosowane latem upośledzają działanie systemów bezpieczeństwa. Chodzi w szczególności o systemy ABS i ESP. Ich działanie opiera się na odczycie z czujników rozpoznających poślizg kół. W omawianym przypadku odczyt może być zafałszowany, co w efekcie doprowadzić może do błędnego zadziałania systemów a w rezultacie do niebezpiecznych sytuacji na drodze.


Oszczędność

Abstrahując od kwestii bezpieczeństwa - korzystanie z zimowek latem zwyczajnie się nie opłaca. Najczęściej przytaczanym przez specjalistów argumentem, jest szybsze zużywanie się  bieżnika. Miękka opona jest bardziej podatna na ścieranie się, w szczególności dotyczy to hamowania, ale również skręcania i zwykłej jazdy na wprost. Przy intensywnym używaniu, komplet opon może nie wystarczyć do kolejnej zimy. Inną kwestią związaną z finansami, jest zwiększone zużycie paliwa podczas korzystania z opon zimowych latem. Gdy na zewnątrz panują zwykłe letnie temperatury, opona zimowa jest za bardzo przyczepna, przez co silnik musi używać większej siły, by złamać opory toczenia się kół pojazdu.

Komfort

Podczas letnich podróży na „zimówkach” słychać doskonale, jak rozgrzana opona „walczy” z równie gorącą nawierzchnią drogi. W zależności od marki opony i temperatury na zewnątrz, możemy mieć do czynienia z głośną pracą kół. Nieprzyjemne dudnienie podczas dłuższych podróży może mieć duży wpływ na zmęczenie kierowcy.  W zależności od stopnia wyciszenia pojazdu, dźwięki mogą przeszkadzać np. w rozmowie z pasażerami.

Z roku na rok poprawia się w Polsce świadomość kierowców dotycząca właściwego korzystania z opon. Z raportu Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego wynika, że aż 92 procent kierowców dokonuje sezonowej wymiany opon.

* www.pzpo.org.pl

Podziel się