infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Okres próbny przełożony na 2017 r.

Utworzono: 29-12-2015 0:00

Okres próbny dla młodych kierowców nie wejdzie w życie z dniem 4 stycznia 2016 r. Decyzją parlamentu ustawa została przesunięta na 1 stycznia 2017 r.

Młodzi kierowcy nie będą musieli jeździć z zielonym listkiem, źródło: materiały własne info-car.pl

Młodzi kierowcy nie będą musieli jeździć z zielonym listkiem, źródło: materiały własne info-car.pl

O takim rozwiązaniu mówiło się już od pewnego czasu, teraz jednak mamy już potwierdzenie medialnych spekulacji. Sejm i senat przegłosowały ustawę, prezydent podpisał ją,  a ta 24 grudnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy ustawy zaczną obowiązywać 31 grudnia 2015 r., a więc na cztery dni przed planowym wejściem w życie przepisów wprowadzających okres próbny, co w praktyce oznacza przesunięcie ich. Nowelizacja w głównej mierze przesuwa daty wejścia w życie poszczególnych przepisów Ustawy o kierujących pojazdami. Chodzi o przepisy, które miały być oparte na mającym wystartować do 4 stycznia systemie informatycznym CEPIK 2.0. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło jednak przesunąć o rok uruchomienie systemu, co pociągnęło za sobą konieczność zmiany wielu przepisów, m.in. tych dotyczących młodych kierowców.

Okres próbny

Odroczeniu ulega m.in. cały rozdział 14 ustawy, a więc  wszystkie przepisy okresu próbnego, nie ostał się nawet „zielony listek”, który pierwotnie miał być pozostawiony. Nie będzie zatem dodatkowych szkoleń dla młodych kierowców, zielonego listka, niższych prędkości, zakazu pracy jako kierowca itd.  Młodzi kierowcy będą traktowani zgodnie z dotychczasowymi zasadami.

Punkty karne

Nowelizacja ustawy powoduje również, że od 4 stycznia 2016 r. nie zmieni się również podejście do osób gromadzących punkty karne. Mające wejść w życie przepisy miały wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady. Kierowca po przekroczeniu liczby 24 punktów karnych na koncie, miał uczestniczyć w specjalnym, płatnym szkoleniu, po jego ukończeniu jego konto miało się wyzerować, ale jeżeli w ciągu 5 lat raz jeszcze zgromadziłby więcej niż 24 punkty karne, wówczas traciłby wszystkie uprawnienia do kierowania pojazdami. W takim przypadku kierowca o prawo jazdy musiałby starać się zupełnie od nowa, poczynając od kursu podstawowego w szkole jazdy. Te przepisy również zostały przełożone na 2017 r. To oznacza, że jeszcze przez najbliższy rok będą obowiązywać dotychczasowe zasady dotyczące punktów karnych.

Jest to już drugie przesunięcie wejścia w życie przepisów dotyczących świeżo upieczonych kierowców. Pierwotnie przepisy wprowadzające okres próbny miały wejść w życie wraz z całą ustawą o kierujących pojazdami 19 stycznia 2013 r. Wówczas jednak okres próbny został przesunięty na 4 stycznia 2016 r. Po trzech latach zmiany zostały jednak ponownie odroczone.

Tekst ustawy

Podziel się