infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych są za duże?

Utworzono: 01-10-2014 0:00

Liczba pojazdów na ulicach miast rośnie w zastraszającym tempie. Miejsc parkingowych przybywa niewiele. W godzinach szczytu każde z nich jest na wagę złota. Tymczasem, miejsca dla osób niepełnosprawnych zajmują bardzo wiele przestrzeni. Dowiedz się dlaczego.

Parking na osiedlu mieszkaniowym, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Parking na osiedlu mieszkaniowym, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Najlepszym przykładem obrazującym problematykę miejsc dla inwalidów jest film zrealizowany przez kanadyjską organizację działającą na rzecz osób niepełnosprawnych Moelle Epinierre et Motricite Quebec. Film pokazuje szereg problemów, z jakimi muszą się borykać zmotoryzowane osoby na wózkach inwalidzkich. Przesłanie filmu jest aż nadto wymowne.

Pełnosprawna osoba potrzebuje niewiele miejsca, by wysiąść i wsiąść do pojazdu. Zazwyczaj wystarczy niewielka szczelina, by zwinnie wyślizgnąć się na zewnątrz. W zupełnie innej sytuacji są osoby niepełnosprawne. Potrzebują one znacznie więcej miejsca, niż pełnosprawni. Wiąże się to z koniecznością maksymalnie szerokiego otwarcia drzwi pojazdu. W innym przypadku dostanie się do wewnątrz lub wydostanie się na zewnątrz, może okazać się niemożliwe. Rozwiązań technicznych jest bardzo wiele, każde z nich musi być dostosowane do stopnia niepełnosprawności kierowcy. Optymalnie jest wówczas, gdy osoba na wózku inwalidzkim nie potrzebuje pomocy z zewnątrz, by radzić sobie z codziennymi trudnościami. Poniżej prezentujemy przykładowe pojazdy dostosowane do osób na wózkach:

W innej sytuacji są osoby posiadające pojazdy stworzone specjalnie dla niepełnosprawnych. Przykładem może być elektryczny, jednoosobowy samochód marki Kenguru, produkowany przez niepełnosprawną Amerykankę. Korzystanie z pojazdu jest banalnie proste, żadna osoba na wózku inwalidzkim nie powinna mieć problemu z wjazdem i wyjazdem z samochodu. Odbywa się to też dużo szybciej niż w przypadku samochodów przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Niestety mimo wielu zalet, samochód marki Kenguru ma też kilka poważnych wad. Producentce zależało na tym, by pojazd był możliwie jak najmniejszy, dzięki temu można nim wjechać w miejsca niedostępne dla większości standardowych samochodów. Niestety, niewielkie rozmiary pojazdu przekładają się na zdecydowanie mniejszy poziom bezpieczeństwa w razie wypadku. Wadą jest też bez wątpienia niewielka prędkość maksymalna 45 km/h, a także bardzo ograniczony zasięg na jednym ładowaniu baterii – maksymalnie 110 km (w najbardziej sprzyjających warunkach).

W Polsce najczęściej mamy do czynienia ze standardowymi pojazdami dostosowanymi do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. Oznacza to, że każde miejsce parkingowe oznaczone niebieską tablicą z symbolem wózka inwalidzkiego, musi być odpowiednio duże. Musi też być jak najbliżej wejścia do urzędu, sklepu czy innego miejsca publicznego, by niepełnosprawnej osoby nie spotkał los podobny do tego, co widzieliśmy na pierwszym filmie.

Podziel się