infoCAR

Zaloguj się

Kultura postoju - po co są linie na parkingach?

Utworzono: 28-10-2014 0:00

Sprawa wydawać by się mogła zupełnie prosta, ale doświadczenie pokazuje, że wiedza na temat linii wyznaczających miejsca parkingowe jest dla wielu kierowców zupełnie tajemna. Nonszalanckie zajmowanie dwóch, a nawet więcej, miejsc parkingowych jest normą na wielu parkingach.

Jeżeli nie udało się za pierwszym razem, nie wstydź sie poprawić, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Jeżeli nie udało się za pierwszym razem, nie wstydź sie poprawić, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Przedstawiony na zdjęciu przykład pokazuje, że kierowca opla nie za bardzo przejmuje się tym, że miejsca parkingowe są w tym miejscu ściśle wyznaczone. Ewidentnie widać też to, że do takiego ustawienia pojazdu nie skłonił fakt, że inne pojazdy były zaparkowane nieprawidłowo i po prostu wpasował się w lukę. Takie zachowanie w sytuacji, gdy w polskich miastach brakuje miejsc parkingowych jest nie tylko wysoce nieeleganckie, ale również stanowi wykroczenie przeciwko prawu. Kierowca pojazdu, który zajmuje więcej niż jedno miejsce parkingowe może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł oraz 1 punktem karnym. Kara niestety nie jest surowa, więc nie jest wystarczającą motywacją to tego, by starannie parkować pojazdy.

Stanąłem tak, bo inni stali źle

W ten sposób tłumaczą się kierowcy, którzy parkują w taki sposób, by stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie źle zaparkowanego  pojazdu. Zdecydowanie korzystniej będzie jednak wówczas, gdy kierowca zaparkuje zgodnie z wyznaczonymi miejscami. Rotacja na parkingach polskich miast jest na tyle duża, że wciągu kilkunastu minut sytuacja może się diametralnie zmienić. Wówczas może się okazać, że kierowca który „stanął tak, bo inni stali źle”, jest jedynym na parkingu, który zajmuje dwa miejsca i jedynym, któremu straż miejska wypisuje mandat. Dlatego jeżeli istnieje możliwość  zaparkowania między liniami, lepiej z niej skorzystać.

Stanąłem tak, bo szkoda mi lakieru

Parkowanie na środku linii jest również swego rodzaju strategią, w celu uchronienia cennej i oryginalnej powłoki lakierniczej na bokach pojazdu. Niestety  na parkingach nie brakuje sytuacji, gdy ktoś otwieranymi drzwiami uderzy w bok innego pojazdu powodując kosztowne w naprawie uszkodzenia. Niestety w takich przypadkach sprawca nie przyznaje się do winy i nie powiadamia kierowcy o swoim występku. Uszkodzenie lakieru z pewnością nie grozi jednak kierowcy Opla ze zdjęcia powyżej. Zdecydowanie jednak nie można pochwalić tej praktyki. Prawidłowe zaparkowanie pojazdu w odpowiedniej odległości od innych pozwala także mieć nadzieję, że lakier nie zostanie uszkodzony. Ponadto, osoba zajmująca dwa miejsca naraża się na wrogość innych kierowców. Zdecydowanie lepiej jest nie wzbudzać negatywnych emocji w osobach, które są skłonne celowo porysować maskę lub dokonać innych uszkodzeń.

Kultura jazdy to uprzejme i przepisowe zachowanie się na drodze i trzeba o niej zawsze pamiętać. Warto także stosować zasady kulturalnego postoju. W zasadzie wystarczy stosować się do przepisów, by osiągnąć ten cel.

Podziel się