infoCAR

RedutaPWPW
Zaloguj się

Kampania na rzecz bezpieczeństwa pieszych „...nie odchodź, żyj!”

Utworzono: 01-12-2016 15:58

Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozpoczyna kampanię społeczną pn. „...nie odchodź, żyj!”. Kampania skierowana jest do pieszych.

Źródło: www.policja.pl

Źródło: www.policja.pl

Do wypadków z udziałem pieszych najczęściej dochodzi w obszarze zabudowanym. Szczególnie trudny czas to okres jesienno-zimowy, kiedy warunki atmosferyczne, wcześnie zapadający zmrok, roztargnienie związane z przygotowaniami świątecznymi przyczyniają się do większej liczby wypadków z udziałem pieszych. Dlatego Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w tym właśnie czasie podejmuje szeroko zakrojoną społeczną kampanię edukacyjną "...nie odchodź, żyj!". Jak wynika z policyjnych danych, w 2015 roku najwięcej pieszych zostało poszkodowanych w grudniu – 171 zabitych i 1 152 rannych. W 2015 roku piesi spowodowali 2 619 wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 450 osób, a obrażenia ciała odniosło 2 238 osób. W większości ofiarami w tych wypadkach byli sami piesi. Zarówno w przypadku kierujących, jak i pieszych – sprawców wypadków drogowych, do ich powstania przyczynili się głównie mężczyźni.

Zdarzenia z udziałem pieszych to w większości zdarzenia zakwalifikowane jako „najechanie na pieszego". Głównymi przyczynami potrąceń pieszych było nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, również na przejściach dla pieszych

W miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego odnotowano w 2015 roku 6 503 wypadki, stanowi to 74,2% wszystkich zdarzeń z udziałem pieszych. Śmierć poniosły 403 osoby (43,3% ogółu zabitych pieszych), rannych zostało 6 520 osób  (79% ogółu rannych pieszych).

Jednym z kluczowych elementów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego jest edukacja, dlatego w ramach kampanii przygotowano materiał video, który pokazuje zagrożenia wynikające z niezachowania szczególnej ostrożności na drodze.

(KRBRD / BRD KGP / ms)

Podziel się