infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Jak stracić prawo jazdy?

Utworzono: 04-03-2014 0:00

Wbrew pozorom bardzo łatwo. Rekordziści  prawem jazdy  cieszą się kilka godzin. Raz na jakiś czas słyszymy z mediów o przypadkach osób, które obierając prawo jazdy stwierdziły, że przepisów trzeba było przestrzegać tylko na kursie i oczywiście na egzaminie. W styczniu rekordzistą był dziewiętnastoletni kierowca BMW, który prawem jazdy cieszył się aż cztery godziny…

Dzięki fotoradarom prawo jazdy tracą brawurowi kierowcy, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Dzięki fotoradarom prawo jazdy tracą brawurowi kierowcy, źródło: materiały własne www.info-car.pl



Alkohol


Najprostszą metodą na utratę prawa jazdy jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. W takiej sytuacji policjanci nie dyskutują z zatrzymanym kierowcą. Prawo jazdy jest odbierane na miejscu, a kierujący nie może kontynuować jazdy. Jeżeli w aucie znajduje się inny trzeźwy kierowca, wówczas on może wsiąść za kierownicę i kontynuować jazdę. Jeżeli nie ma takiej osoby, wówczas pojazd zostanie odholowany na policyjny parking. To jednak dopiero początek problemów, bowiem na niefrasobliwego kierowcę czeka jeszcze sprawa w sądzie, wyrok i zakaz prowadzenia pojazdów. Po jego ustaniu, zainteresowana osoba może odzyskać prawo jazdy. W sytuacji, gdy zakaz obowiązuje przez rok, wówczas kierowca musi raz jeszcze zdać egzamin na prawo jazdy.

Punkty karne

Kolejną metodą na łatwe pozbycie się prawa jazdy jest zgromadzenie w ciągu roku  o jeden punkt karny więcej, niż jest to dopuszczalne przez prawo. Dla przypomnienia: młody kierowca posiadający prawo jazdy krócej niż rok może w ciągu dwunastu miesięcy zgromadzić maksymalnie dwadzieścia punktów karnych. By odzyskać prawo jazdy, młody kierowca musi raz jeszcze przejść procedurę szkolenia w pełnym wymiarze, a następnie zdać egzamin w WORD. Natomiast kierowca z większym stażem może zgromadzić aż 24 punkty karne i przed przystąpieniem do egzaminu nie musi kolejny raz kończyć kursu nauki jazdy.


Metod na zbieranie punktów jest bardzo wiele. Wszystkie je można znaleźć w obowiązującym taryfikatorze punktów karnych. Przykładowo: wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi: 10 punktów, niestosowanie się do sygnałów świetlnych: 6 punktów, przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h: 10 punktów, niestosowanie się podczas jazdy do obowiązku używania wymaganych przepisami świateł od zmierzchu do świtu: 4 punkty itd. Najważniejsze jest jednak to, że punkty mogą się sumować podczas jednego przejazdu. Jeżeli zatem policja zauważy kierowcę, który jedzie bez włączonych świateł, oraz wyprzedza inne pojazdy na przejściu dla pieszych z prędkością o 50 km/h większą niż dopuszczalna, a przy tym  robi to na czerwonym świetle, wówczas można mieć pewność, że po zatrzymaniu policja odbierze kierowcy prawo jazdy. Opisana powyżej hipotetyczna sytuacja, choć wygląda dość nieprawdopodobnie, to niestety doświadczenia policjantów pokazują, że podobne sytuacje dzieją się wcale nie aż tak rzadko.

Poniżej prezentujemy jeden z rekordowych przejazdów, który został zarejestrowany przez policję. W tym przypadku kierowca zgromadził 205 punków w zaledwie  8 minut!

Przestępstwo


Zdarzenia drogowe, w zależności od stopnia szkód, jakie wyrządził sprawca dzielą się na:
Kolizje - potoczna nazwa wykroczeń, zdarzeń, w których nikt nie poniósł śmierci, a także  nie ucierpiały osoby, u których na skutek zdarzenia nastąpił rozstrój zdrowia na okres krótszy niż 7 dni.
Wypadki – poważne zdarzenia drogowe, w których poniosła śmierć co najmniej jedna osoba, lub u co najmniej  jednej osoby nastąpił rozstrój zdrowia na okres przekraczający 7 dni. Takie zdarzenia drogowe są kwalifikowane jako przestępstwa i jako takie podlegają dużo surowszym karom niż wykroczenia*.


W takich przypadkach odebrane prawo jazdy jest w zasadzie najmniejszym problemem, ponieważ sprawcy wypadku grozi np. kara pozbawienia wolności oraz wysokie koszty postępowania odszkodowawczego.


O przestępstwo na drodze jest bardzo łatwo. Przestępstwem jest spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, ale nie tylko. Przestępstwem będzie każde zdarzenie drogowe, które nastąpiło w momencie, gdy sprawca naruszał przepisy ruchu drogowego. Najczęściej w takich przypadkach chodzi o przekraczanie dopuszczalnej prędkości. Warto dodać, że w takich przypadkach ubezpieczyciele odmawiają wypłaty odszkodowań z tytułu polis OC i AC. Wszelkie szkody sprawca musi pokryć z własnej kieszeni.

Do luksusu posiadania prawa jazdy bardzo łatwo się przyzwyczaić. Odzwyczaić się od niego jest dużo trudniej. Tak zresztą powinniśmy traktować prawo jazdy, nie jak prawo, ale jak luksusowy przywilej, o który należy dbać.


* Przepis dotyczący podziału na wykroczenia i przestępstwa drogowe:
Kodeks karny
Art. 157
§ 1. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 ciężki uszczerbek na zdrowiu, § 1,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 2 lub 3, jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni, odbywa się z oskarżenia prywatnego, chyba że pokrzywdzonym jest osoba najbliższa zamieszkująca wspólnie ze sprawcą.
§ 5. Jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na jej wniosek.
 

Podziel się