infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Grzybobranie - nie wjeżdżaj do lasu i strzeż się złodziei

Utworzono: 24-09-2013 0:00

Sezon grzybowy w pełni, amatorzy maślaków, borowików i podgrzybków tłumnie ruszyli do lasów. Większość z nich udała się tam samochodami. Jest to oczywiście dozwolone, ale z pewnymi ograniczeniami – w leśne dróżki wjeżdżać nie wolno!

Samochody zaparkowane z naruszeniem przepisów ruchu drogogowego, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Samochody zaparkowane z naruszeniem przepisów ruchu drogogowego, źródło: materiały własne www.info-car.pl


Dla niektórych osób zakaz wjazdu do lasu kojarzy się wyłącznie z latem i zagrożeniem pożarowym. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Zakaz wjazdu pojazdami silnikowymi obowiązuje przez cały rok, niezależnie od pogody. Przepisów na ten temat nie reguluje Ustawa o ruchu drogowym, ponieważ drogi leśne nie są drogami publicznymi. Zapisy na ten temat znajdziemy natomiast w Ustawie o lasach, gdzie czytamy:


Art. 29. 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
1a. Jazda konna w lesie dopuszczalna jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi przez nadleśniczego.
2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.
3. Przepisy ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 i 3, a także art. 28, nie dotyczą wykonujących czynności służbowe lub gospodarcze.


Zwykły wjazd do lasu jest karany grzywną zgodnie z Kodeksem wykroczeń:


Art. 161. Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.


Wysokość grzywny nie została w kodeksie ustalona, ale zazwyczaj kara wynosi około 500 zł, wszystko jednak zależy od skali występku. W przypadku dotkliwego zniszczenia ściółki np. oponami pojazdu, kara może być znacznie wyższa.


Można zatem bez przeszkód podróżować drogą publiczną, która przebiega przez las, ale skręcić w boczną, leśną dróżkę już nie można. Dotyczy to wszystkich pojazdów silnikowych, a także motorowerów, które są klasyfikowane w inny sposób. Nie ma natomiast żadnych przeszkód, by w lesie, z zachowaniem ostrożności, jeździć na rowerze. Ostrożność jest zalecana z co najmniej kilku powodów. Chodzi przede wszystkim o gatunki chronione roślin. Jeżeli strażnik leśny udowodni rowerzyście zniszczenie rośliny chronionej, to w takim wypadku może ukarać go mandatem w wysokości 500 zł. To samo dotyczy zresztą kierowców i motocyklistów, którzy nonszalancko wjeżdżają do lasu. W lesie nie wolno również płoszyć zwierzyny, co w przypadku kierujących pojazdami silnikowymi jest niemal pewne. Ponadto grzybiarze wchodzą do lasu, by zbierać grzyby. Wśród nich mogą się znaleźć gatunki chronione, dlatego należy mieć się na baczności, by nie zniszczyć lub zebrać rzadkiego okazu i nie narazić się na wysoką grzywnę.  


Zmotoryzowany grzybiarz nie pozostaje jednak na straconej pozycji.  Wiele dróg publicznych przebiega przez duże obszary leśne. Wystarczy pojechać tam i skorzystać z pobocza drogi, gdzie dozwolony jest postój lub (co jest bezpieczniejszym rozwiązaniem) skorzystać z leśnego parkingu.  Korzystając z pobocza, należy się upewnić, że pojazd jest zaparkowany w sposób zgodny z przepisami i nie stwarza zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Niezależnie od tego, w jakim miejscu pozostawiony jest pojazd, każdorazowo powinien on być zamknięty – tego wymagają przepisy. Nienajlepszym pomysłem jest natomiast zamykanie samochodu i ukrywanie kluczyków gdzieś w pobliżu. Kierowcy robią tak w sytuacji, gdy na grzybobranie wybrali się w kilka osób, kluczyk ukryty pod krzakiem pozwala pasażerom dostać się do środka i tam poczekać na pozostałych. Niestety takie postępowanie to łatwy łup dla złodziei, którzy zdają sobie sprawę z tego typu praktyk. Dlatego lepiej kluczyk zabrać ze sobą, a z pozostałymi członkami wyprawy pozostawać w kontakcie telefonicznym.  


Brak kluczyka nie jest jednak przeszkodą dla wykfalifikowanych amatorów cudzego mienia. Samochód pozostawiony w lesie jest łatwym celem dla złodziei - właściciel jest zazwyczaj daleko, w pobliżu nie ma nikogo, zazwyczaj mija sporo czasu, zanim właściciel się zorientuje, że samochód zniknął - są to warunki wręcz idealne dla kradzieży. Oprócz kradzieży całych aut, należy zabezpieczyć się przed kradzieżą przedmiotów znajdujących się wewnątrz. Każdego roku w lasach dochodzi do kradzieży torebek, portfeli, i innych cennych przedmiotów


Grzybiarze postępują według zasady – im mniej samochodów w pobliżu, tym więcej grzybów do znalezienia. Strategia jest z pewnością dobra, ale  niekoniecznie słuszna. W ten sposób grzybiarze stają się łatwiejszymi celami dla złodziei. Zatrzymanie się w pobliżu innych pojazdów może zniechęcić złodzieja, a wytrawny zbieracz i tak na pewno sobie poradzi.
 

Podziel się