infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Daj sobie szansę przeżyć wypadek

Utworzono: 28-10-2016 15:31

Niestety bezpieczna i zgodna z przepisami jazda czasami nie wystarcza do tego, by uniknąć wypadku. Nieodpowiedzialne zachowania innych kierowców mogą zabić, doprowadzić do trwałego kalectwa lub poważnie zaszkodzić zdrowiu. Z wypadku możesz też wyjść bez szwanku – zobacz jak.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Nie trzeba być sprawcą, by uczestniczyć w wypadku drogowym. Niezgodne z przepisami zachowania innych kierowców doprowadzają do śmierci wielu osób na naszych drogach. Wymuszenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie, nadmierna prędkość i wiele innych błędów sprawiają, że niewinni ludzie giną w wypadkach. Statystyki wypadków poprawiają się jednak z roku na rok. Jest to wynikiem rozmaitych działań na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa na drogach. Chodzi o świadomość i działania samych kierowców, służb dbających o stan dróg, policji, ale również producentów aut. Wszystko to razem sprawia, że jest coraz bezpieczniej i z roku na rok ginie mniej osób. Poniżej prezentujemy rady, jak postępować, by w razie ewentualnego wypadku, wyjść cało z opresji.

Nie przekraczaj dozwolonej prędkości

Im większa prędkość pojazdów uczestniczących w wypadku, tym mniejsza szansa na to, że się w nim nie ucierpi. Nawet najlepsze systemy bezpieczeństwa zdadzą się na nic, gdy pojazdy uczestniczące w wypadku będą jechać ze zbyt dużą prędkością. Uczestniczenie w wypadku z prędkościami dozwolonymi w Polsce, również nie gwarantuje tego, że nic się nie stanie. Dlatego oprócz prędkości, należy brać pod uwagę odstęp od poprzedzających pojazdów. Trzeba sobie dać czas na reakcję uwzględniając przy tym stan jezdni i możliwości swojego pojazdu.
Zapnij pasy

Pasy bezpieczeństwa są nieocenionym wynalazkiem. Trudno oszacować, jak wielką mają rolę w ratowaniu zdrowia i życia kierowców i pasażerów, ale bez wątpienia jest ogromna. Oprócz tego, że utrzymują ciało kierowcy i pasażerów w fotelach w przypadku zderzeń, to są  w stanie nawet w przypadku dachowania, zapewnić im bezpieczeństwo. Dodatkowo pasy pomagają w prowadzeniu auta. Szybkie ominiecie przeszkody może się nie udać gdy kierowca nie jest przypięty pasami – bez nich jego ciało będzie  gwałtownie przemieszczać się w fotelu. W takiej sytuacji to kierowca trzyma się kierownicy, a nie trzyma ją. Zapięcie pasów to podstawowy krok w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa w razie wypadku.

Nie przewoź zbędnych przedmiotów w kabinie

To rzecz jasna nie zawsze jest możliwe. Samochód ma służyć do różnorakich celów, w tym do przewożenia rzeczy. Zawsze jednak lepiej jest skorzystać z bagażnika, gdzie bagaż jest odseparowany od kierowcy i pasażerów. Zastanów się, czy większe szanse na przeżycie dachowania będziesz mieć ze zgrzewką napojów w szklanych butelkach na tylnej kanapie, czy w bagażniku? Nawet w przypadku zderzenia, ciężkie przedmioty z tylnej kanapy mogą wystartować w kierunku przedniej szyby, tratując przy tym wszystko, co było po drodze – w tym ciebie.

Podróżuj w miarę nowym autem

Rozwój techniki motoryzacyjnej w kwestii bezpieczeństwa nie zwalnia tempa, z roku na rok, z modelu na model, samochody są bezpieczniejsze. Współczesne samochody mają kontrolowane strefy zgniotu, napinacze pasów bezpieczeństwa, poduszki powietrzne kutyny boczne itd. Wszystko to ma ogromne znaczenie podczas wypadków i sprawia, że przeżywa je coraz więcej osób. Wiele w kwestii bezpieczeństwa zależy od klasy i marki pojazdu, ale jeżeli kierowca przesiądzie się ze starszego modelu znanej i sprawdzonej marki na analogiczny model nowszy, to bez wątpienia nowszy samochód będzie bezpieczniejszy. Przy całej sympatii do samochodów zabytkowych i takich, które niedługą będą mogły aspirować do tego grona, z zasady im nowszy model, tym szanse na przeżycie wypadku są większe (zasada ta dotyczy pojazdów z równoległych klas i segmentów).
Wybierając nowy lub używany samochód dla siebie warto sprawdzić, jak przeszedł on testy zderzeniowe, ile ma poduszek powietrznych itd. Oprócz tego warto zwrócić uwagę, czy pojazd ma systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS, ESP i inne rozwiązania wspomagające kierowcę.
Ostatecznie wszystko jednak zależy od zasobności portfela. Warto jednak się zastanowić, na czym chce się oszczędzić.

Podróżuj samochodem bezwypadkowym

Wybierając  samochód używany, upewnij się, że nie uczestniczył wcześniej w wypadku. Auto, w którym prostowany był pas przedni, podłużnice, zawieszenie, płyta podłogowa itd., w razie wypadku może zachować się zupełnie inaczej niż jego bezwypadkowy odpowiednik. Wykorzystana raz jeszcze strefa zgniotu, może się okazać dla kierowcy i pasażerów bardziej zgubą, niż ratunkiem. Niestety w takich przypadkach może się też okazać, że w nieuczciwie naprawionym pojeździe nie zadziała ani jedna poduszka powietrzna, ponieważ wszystkie zostały odpalone już wcześniej i zastąpione atrapami.

Jest to zbiór podstawowych rad, jak przeżyć wypadek. Niestety nawet zastosowanie się do wszystkich z nich niczego nie gwarantuje. Wszystko zależy bowiem o tego, jak bardzo nieodpowiedzialnie zachowa się sprawca wypadku i jak dużą prędkość będzie miał jego pojazd. 

Podziel się