infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Co zrobić, gdy goni cię policja

Utworzono: 22-01-2014 0:00

Policyjny radiowóz, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Policyjny radiowóz, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Niezależnie od okoliczności, zawsze należy się zatrzymać i nie próbować ucieczki. Wykrywalność uciekinierów jest bardzo duża i nawet jeśli komuś uda się zgubić pościg, to wcale nie oznacza, że uda mu się uniknąć konsekwencji.

Najczęstsze przyczyny

Na naszym terenie zazwyczaj powodem rozpoczęcia pościgu jest niezatrzymanie się kierowcy do kontroli drogowej związanej z ujawnieniem wykroczenia, głównie chodzi o przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Potem okazuje się bardzo często, że te osoby zapomniały wziąć ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ta obawa powoduje, że nie zatrzymują się do kontroli. My w takiej sytuacji musimy reagować, ponieważ nie wiemy, z jakiego powodu ta osoba nie zatrzymała się. Może to być pijany kierowca, groźny przestępca itd. Po kilku minutach okazuje się najczęściej, że  kierowca zapomniał wziąć ze sobą dokumentów. O dziwo, bardzo rzadko ścigamy pijanych kierowców, ci zazwyczaj zatrzymują się do kontroli – powiedział nam podinsp. Dariusz Klawa naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pile

Jak rozpoznać, że to mnie ściga policja?

Pościg odbywa się zawsze  pojazdem uprzywilejowanym. Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak należy zachować się w sytuacji, gdy jedzie za nim pojazd uprzywilejowany, należy zwolnić, udostępnić mu miejsce do przejazdu, a jeżeli pojazd policyjny zrówna się z pojazdem ściganym, to policjant zasygnalizuje konieczność zatrzymania się. Jeżeli pościg odbywa się pojazdem nieoznakowanym, to po wyprzedzeniu podniesie się za tylną szybą tablica z napisem „stop policja”. Jeżeli jednak zajdzie taka sytuacja, że policjanci będą mieli problem z przekazaniem odpowiednich sygnałów, z powodu korka, zbyt gęstego ruchu itd. to będą jechać za pojazdem tak długo, aż uda się przekazać sygnał do zatrzymania się.

Osobnym problemem są sytuacje, gdy kierowca ma włączoną bardzo głośną muzykę lub nawet ma słuchawki w uszach. Wtedy policjanci stosują metody takie jak: zmiana modulatora sygnałów dźwiękowych, klakson, hamowanie przed wyprzedzonym pojazdem – kierowca widzi w takiej sytuacji światła stop i powinien się domyślić o co chodzi.

Miejsce zatrzymania – zakaz zatrzymywania się, skrzyżowanie, niebezpieczne miejsce

Kierowca, gdy dostanie sygnał do zatrzymania, powinien niezwłocznie zrobić to we wskazanym miejscu. Nie ma tutaj znaczenia, czy na tym odcinku drogi obowiązuje zakaz zatrzymywania się itp. To policjant wybiera miejsce zatrzymania i to on bierze odpowiedzialność za sytuację. Jeżeli wybrane miejsce jest niebezpieczne, wtedy z pewnością policjant ustawi radiowóz z włączonymi sygnałami świetlnymi za zatrzymanym pojazdem. Te same zasady obowiązują również na drogach ekspresowych i autostradach.

Co można uznać za ucieczkę i jakie grożą za to konsekwencje?

W przepisach nie ma takiego sformułowania, jak ucieczka. Jest natomiast niestosowanie się do znaków drogowych lub sygnałów osób uprawnionych do kierowania ruchem lub kontroli ruchu. Odpowiedzialność za taki czyn określa art. 92 Kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego,

podlega karze grzywny (od 20 do 5000 zł – red.) albo karze nagany.

§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu,

podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Tym jednak zajmuje się już sąd.

Wykrywalność uciekinierów

Zdarza się czasami, że ścigany pojazd jedzie z tak wielką prędkością, że policjantom nie uda się go zatrzymać. W takiej sytuacji, jeżeli tylko uda się funkcjonariuszom zanotować numery rejestracyjne pojazdu, to nie ma takiej możliwości, by nie wykryć sprawcy wykroczenia. Kierowcy muszą jednak mieć na uwadze to, że samochody policyjne również dysponują dużą mocą silników i nawet jeśli nie uda się zatrzymać uciekiniera, to policjanci będą próbowali zbliżyć się na tyle, by dostrzec numery.

Blokady, kolczatki, otwarcie ognia

Policja ma uprawnienia, by korzystać z takich metod zatrzymania pojazdu. My nie wiemy, kto przed nami ucieka. Ta osoba może mieć solidne powody do tego, żeby się nie zatrzymywać – może to być poszukiwany najgroźniejszy przestępca w Polsce, pijany kierowca, a może to być również ten, który zapomniał dokumentów, ale konsekwencje mogą być dla niego takie same, jak dla tego najgroźniejszego przestępcy. Jeżeli kierowca nie zatrzymuje się, uszkadza inne pojazdy, omija blokady itp. to policjanci mogą zastosować kolczatki, a nawet otworzyć ogień. Taka osoba musi zostać jak najszybciej zatrzymana, ponieważ stanowi ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, pieszych i dla samego siebie. Jeżeli pościg odbywa się na ulicach miasta, to zagrożenie jest tym większe. W takich przypadkach policja stosuje przewidziane prawem środki, by wyeliminować kierowcę z ruchu przy jednoczesnym minimalizowaniu skutków nawet dla tej zatrzymywanej osoby.

 

Podziel się