infoCAR

Zaloguj się

Autobusy przewożące turystów w fatalnym stanie technicznym

Utworzono: 13-07-2015 0:00

Od poniedziałku 6 lipcac na terenie województwa zachodniopomorskiego inspektorzy ITD wykorzystują do kontroli stanu technicznego autobusów jedyną w Polsce w pełni automatyczną mobilną stację diagnostyczną. Obsługują ją inspektorzy transportu drogowego, którzy posiadają uprawnienia diagnostów samochodowych. Stacja znajduje się na wyposażeniu dolnośląskiej Inspekcji, jednak jest również wykorzystywana  do działań kontrolnych na terenie innych województw.

Badanie na mobilnej stacji kontroli pojazdów, źródło: www.gitd.gov.pl

Badanie na mobilnej stacji kontroli pojazdów, źródło: www.gitd.gov.pl

Kontrole odbywały się w Pobierowie, na drodze wojewódzkiej nr 102. Od poniedziałku do środy inspektorzy sprawdzili 24 autobusy. 14 z nich było w fatalnym stanie, dlatego inspektorzy zmuszeni byli zatrzymać dowody rejestracyjne i te pojazdy nie zostały dopuszczone do ruchu. Po pasażerów przewoźnicy musieli wysłać autobusy zastępcze.

Stwierdzone usterki stanu technicznego to m. in.:
- zbyt duża różnica sił hamowania kół pierwszej osi,
- niesprawny hamulec pomocniczy,
- wycieki płynów eksploatacyjnych,
- nierównoległość kół pierwszej osi względem drugiej,
- nadmierny luz połączeń przegubowych układu kierowniczego,
- nadmierny luz na tulei wahacza przedniego.

Skontrolowane autobusy wykonywały przewozy okazjonalne i regularne. Przewoziły głównie turystów do nadmorskich miejscowości. Kontrole z wykorzystaniem mobilnej stacji diagnostycznej będą prowadzone na terenie województwa zachodniopomorskiego do końca przyszłego tygodnia.


Źródło: www.gitd.gov.pl

Podziel się