infoCAR

Zaloguj się

Akcja Znicz – jedź bezpiecznie

Utworzono: 31-10-2013 0:00

Szybko zapadający zmrok, tłok na  głównych trasach, pośpiech i nerwy – tak zazwyczaj wygląda ruch w czasie trwania słynnej już akcji „Znicz”. Wraz z początkiem listopada policja apeluje o rozwagę  i o zwykłe przestrzeganie przepisów.

Zmrok zapada bardzo szybko, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Zmrok zapada bardzo szybko, źródło: materiały własne www.info-car.pl


Niestety prawidłowa, zgodna z przepisami jazda nadal nie jest na naszych drogach rzeczą naturalną i wymaga ciągłych apeli policji, stosowania kar, coraz bardziej zaawansowanych metod nadzoru, a i tak sytuacja nie ulega radykalnej poprawie. Stosowanie się do przepisów jest jednak bardzo dobrą metodą na to, by w czasie świątecznego ruchu uniknąć przykrych lub nawet tragicznych niespodzianek. Problem w tym, że do tych wytycznych powinni stosować się wszyscy kierowcy. Zbyt często prawidłowo jadący kierowcy są ofiarami brawury innych, którzy nierzadko nawet nie wiedzą, że spowodowali wypadek.


Słynne porzekadło mówi, że dobry kierowca to nie ten, który nigdy nie spowodował wypadku, ale ten, który w żadnym nie uczestniczył. Bez wątpienia jest w nim wiele prawdy, choć nie zawsze da radę uniknąć rzeczy zupełnie niespodziewanych. Jeżeli jednak kierowca stosować będzie zasady tzw. jazdy defensywnej, wtedy ryzyko wypadku będzie dużo mniejsze.


Odstęp


Podstawową zasadą jazdy defensywnej jest zachowywanie odpowiednio dużego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Ciężko jest jednak stwierdzić, jaki odstęp jest bezpieczny. Tutaj z pomocą przychodzi zasada dwóch sekund, która mówi, że od poprzedzającego pojazdu należy zachować odległość co najmniej taką, ile potrzeba na przejechanie danego dystansu w ciągu dwóch sekund. Przykładowo, poprzedzający pojazd mija w ciągłym ruchu znak drogowy, przydrożny słupek, drzewo itp., należy wówczas policzyć do dwóch, w tym czasie własny pojazd powinien mijać wybrany wcześniej punkt. Ta zasada pozwala na dynamiczne zwiększanie bezpiecznej prędkości. Przy 30 km/h zasada dwóch sekund pozwala na utrzymanie dystansu 16 metrów,  przy 50 km/h – 28 m, 90 km/h – 50 m, 130 km/h – 72 m. Przy jeździe autostradowej warto jednak być jeszcze bardziej ostrożnym i stosować zasadę trzech sekund.
Zachowywanie bezpiecznego odstępu jest bardzo ważne w kontekście listopadowego święta, ponieważ zagęszczenie pojazdów jest dużo większe niż zazwyczaj.


Stan pojazdu


Jazda defensywna (czyli jazda obronna), to poruszanie się w pełni sprawnym pojazdem. Przed wyjazdem należy sprawdzić poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych, ciśnienie opon, jakość bieżnika itd. W kontekście listopadowego święta bardzo ważna jest czystość szyb, reflektorów, a także stan wszystkich świateł pojazdu. Po zmianie czasu na zimowy, zmrok zapada bardzo szybko. Właściwe oświetlanie drogi przed pojazdem może uchronić od niespodziewanych i groźnych sytuacji.


Obserwacja


Właściwy stan techniczny reflektorów ma związek z kolejną zasadą, którą jest uważna obserwacja sytuacji na drodze. Defensywny kierowca powinien sięgać wzrokiem dużo dalej niż kilka metrów przed maskę swojego samochodu. Powinien dokładnie obserwować zachowanie innych kierowców i przewidywać ich ewentualne manewry. Większość kierowców stosuje się do przepisów ruchu drogowego, ale wśród nich może znaleźć się także i taki, który zechce wymusić pierwszeństwo – defensywny kierowca musi być na to przygotowany. Obserwacja jest ściśle powiązania z zasadą ograniczonego zaufania, która należy stosować podczas każdego, nawet najkrótszego wyjazdu.
Na niespodziewane sytuacje należy zwrócić uwagę zwłaszcza w pobliżu cmentarzy.

Oprócz tego, podczas wyjazdów w gorącym okresie Wszystkich Świętych, od kierowców wymaga się standardowej rzeczy – trzeźwości. Mimo wielu lat apeli, kampanii informacyjnych itp. nadal bardzo wielu kierowców wsiada za kierownicę po wypiciu alkoholu. Niestety podobnie zapewne będzie i teraz, bo w końcu mamy długi weekend…
 

Podziel się