infoCAR

Zaloguj się

Akcja znicz 2014 – jedź bezpiecznie

Utworzono: 29-10-2014 0:00

Jak co roku z okazji „Akcji Znicz” policja apeluje o spokojną i bezpieczną jazdę. Bezpieczeństwo na naszych drogach poprawia się  z roku na rok, nie widać tego jednak w statystykach listopadowego święta, które rządzi się swoimi prawami.

Takie warunki po zmierzchu są normalne w listopadzie, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Takie warunki po zmierzchu są normalne w listopadzie, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Patrząc na statystyki akcji znicz, ciężko doszukać się jakichkolwiek prawidłowości lub tendencji. Wynika to poniekąd z faktu, że Wszystkich Świętych przypada na różne dni tygodnia, wobec czego akcja znicz bywa wydłużana o dni ewentualnego długiego weekendu. Tak było chociażby w ubiegłym roku, gdy 1 listopada przypadało w piątek.  Weekendowa data święta niestety sprawia, że na drogach pojawia się wielu kierowców siadających za kółkiem pod wpływem alkoholu.

Święto zmarłych jest bardzo ważne dla Polaków. Wielu z nich decyduje się na nawet bardzo dalekie podróże, by tylko na chwilę pojawić się na cmentarzu, zapalić znicz i wracać setki kilometrów do domu. Niestety bardzo często towarzyszy temu pośpiech, brawura oraz zła ocena sytuacji na drodze. Kierowcy muszą pamiętać, że przełom października i listopada, to bardzo niekorzystny czas dla kierowców. Dzień staje się krótszy, jest więc mniej czasu na podróżowanie przy świetle słonecznym. To z kolei sprawia, że samopoczucie kierowcy oraz czas reakcji na zagrożenia może ulec znacznemu wydłużeniu. Wydłużeniu może ulec również droga hamowania. Listopad to pełnia jesieni, a zatem należy się przygotować na nieco trudniejsze warunki drogowe. Opady deszczu sprawiają, że kierowca ma pogorszoną widoczność, a droga hamowania ulega znacznemu wydłużeniu. Na drogach może też zalegać warstwa mokrych liści, które mogą spowodować poślizg. Oprócz tego temperatura powietrza może spać poniżej zera, wobec czego na drodze pojawić się może niewidoczna warstwa lodu. Z uwagi na duże zagęszczenie ruchu oraz pojawienie się na drogach większej liczby brawurowo jeżdżących osób, od kierowców wymagana jest znacznie większa koncentracja niż zazwyczaj. Na pewno dobrze będzie utrzymywać co najmniej 3 sekundowy odstęp od poprzedzającego pojazdu, by mieć czas na reakcję w razie zagrożenia.

Sprawdź stan techniczny pojazdu

Wybierając się w podróż, warto rozważyć zmianę opon na zimowe. Być może jest jeszcze na to nieco za wcześnie, ale jeżeli większość trasy będzie pokonywana po zmierzchu, a prognoza pogody przewiduje przymrozki, to bez wątpienia opona zimowa zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa.

Niezależnie od rodzaju opon, przed podróżą należy sprawdzić poziom ciśnienia i wyregulować je zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oponach może negatywnie wpłynąć na długość drogi hamowania, a także na działanie systemów bezpieczeństwa takich jak ABS i ESP.

Przed wyjazdem warto też sprawdzić ustawienie świateł zwłaszcza, gdy wykazują już oznaki nieprawidłowego działania (więcej na ten temat). Koszt profesjonalnej regulacji to około 20 zł, a różnica w jakości oświetlenia może być naprawdę duża. Nad tym wydatkiem nie powinni zastanawiać się kierowcy, którzy większość trasy pokonają po zmierzchu.

Na widoczność duży wpływ ma również działanie wycieraczek. Listopadowa podróż może odbywać się nawet w ciągłym deszczu, warto zatem przetestować czy woda z przedniej szyby jest zbierana dostatecznie szybko oraz czy na szybie nie pozostają smugi ograniczające widoczność. Jeżeli takie nieprawidłowości występują, wówczas wymiana piór wycieraczek powinna zdecydowanie podnieść komfort podróżowania i przełożyć się na wzrost poziomu bezpieczeństwa pojazdu.

Tłok w pobliżu cmentarzy

Dodatkowym problemem w czasie trwania „Akcji Znicz” jest duże zagęszczenie pojazdów w pobliżu cmentarzy. W takich warunkach nietrudno o stłuczki i zadrapania lakieru. Tego typu kolizje zazwyczaj nie są groźne, ale mogą znacznie utrudnić ruch w i tak niełatwych warunkach. W pobliżu cmentarzy należy bezwzględnie stosować się do poleceń policji i innych służb, a także parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.

Statystki akcji znicz

Statystki akcji znicz, źródło: www.policja.pl

Podziel się