infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Spanie w samochodzie – przepisy

Utworzono: 26-08-2015 0:00

Wielu kierowców zastanawia się, czy w czasie podróży można się gdzieś zatrzymać i zdrzemnąć lub nawet spędzić w aucie całą noc. Pytanie jest o tyle uzasadnione, że przepisy zabraniające spać w samochodzie obowiązują w kilku państwach.

W obaszarze zabudowanym nie można spać z włączonym silnikiem, źródło: materiały własne info-car.pl

W obaszarze zabudowanym nie można spać z włączonym silnikiem, źródło: materiały własne info-car.pl

Spanie w czasie postoju

Rozwiewając wątpliwości, w Polsce nie ma żadnych przepisów zakazujących spać w samochodzie. Zatem zgodnie z zasadą – Co nie jest zakazane, jest dozwolone – nie ma przeszkód prawnych, by spędzić noc w aucie. Dotyczy to zarówno samochodów ciężarowych, jak i wszelkich samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t., które nie mają wydzielonego specjalnego miejsca do spania.

Wybierając miejsce do ucięcia sobie drzemki lub spędzenia nocy, należy wybierać jedynie miejsca, gdzie postój jest dozwolony. Będą to zatem wszelkie ogólnodostępne parkingi, a także pobocza dróg i ulic, gdzie postój jest dozwolony. Nie wolno natomiast spać w lasach, gdzie zgodnie z przepisami nie można wjeżdżać, na poboczach dróg ekspresowych, autostrad itp. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by spędzić noc na MOP (miejsca obsługi podróżnych) czyli parkingi zlokalizowane przy autostradach i drogach ekspresowych. Decydując się na sen w aucie za każdym razem trzeba mieć na uwadze temperaturę na zewnątrz. Nie należy spać w pojeździe zimą, ponieważ istnieje ryzyko wychłodzenia organizmu podczas snu, a latem przegrzania. W obszarze zabudowanym nie można też wspomagać się ogrzewaniem, ani klimatyzacją  w sytuacji, gdy silnik pojazdu jest uruchomiony. Poza obszarem zabudowanym jest to dozwolone, ale odradza się takie postępowanie. Istnieje bowiem ryzyko zaczadzenia się spalinami, które mogą dostać się do wnętrza pojazdu i doprowadzić nawet do śmierci osób znajdujących się wewnątrz. Podczas snu kierowca lub pasażer może także niechcący pchnąć dźwignię zmiany biegów, przez co niekontrolowany samochód ruszy z miejsca. Nie ma natomiast przeszkód, by podczas postoju, nawet w obszarze zabudowanym, korzystać z ogrzewania lub klimatyzacji postojowej, która nie wymaga uruchamiania silnika pojazdu.

Wybierając miejsce na samochodowy nocleg, zawsze należy brać pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. Najlepiej i najbezpieczniej jest zatrzymać się w sąsiedztwie innych samochodów, w których śpią kierowcy – np. na parkingu dla ciężarówek. Zazwyczaj w takich miejscach kierowcy mają możliwość skorzystania z prysznica, toalety, mogą też kupić sobie coś do jedzenia lub picia. Zdecydowanie mniej bezpiecznie będzie natomiast na parkingach leśnych lub innych poza obszarem zabudowanym, gdzie kierowca będzie sam. W takich miejscach jest zdecydowanie większe ryzyko napaści, kradzieży cennego bagażu, a także innych przestępstw – zwłaszcza przy odpalonym silniku, który może zwrócić uwagę przestępców. Osoby śpiące w samochodzie zaparkowanym w mieście mogą czuć się nieco bezpieczniej niż na leśnym parkingu, ale ich obecność w aucie może wzbudzić zainteresowanie policji. Kierowcy śpiący w aucie nie są w Polsce częstym widokiem, wobec czego policja może mieć ewentualne podejrzenia, że osoba znajdująca się w pojeździe włamała się do niego w celu np. kradzieży radia itp. Policja może zatem obudzić kierowcę i wylegitymować go.

Spanie w czasie jazdy

Kwestia spania w czasie jazdy dotyczy rzecz jasna wyłącznie pasażerów. Ewentualne pojawienie się na polskich drogach autonomicznych samochodów zapewne nic nie zmieni w tej kwestii. Osoby podróżujące autem mogą w czasie jazdy spać, nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń. Należy się jednak stosować do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa i to nie tylko dlatego, że jest to zagrożone karą mandatu, ale również dla własnego bezpieczeństwa. Śpiąc w czasie podróży należy pozostawać w pozycji siedzącej w taki sposób, by pas bezpieczeństwa znajdował się na ramieniu. Tylko w takiej sytuacji będzie mógł zadziałać prawidłowo, gdy będzie potrzebny. Pasażer śpiący na przednim fotelu nie powinien podróżować z nogami umieszczonymi na kokpicie pojazdu. Podczas snu może bowiem w ten sposób utrudniać kierowcy prowadzenie pojazdu. Oprócz tego w razie zaistnienia wypadku drogowego, pasażer naraża się  na poważne uszkodzenia nóg powstałe w wyniku działania poduszki powietrznej lub gięcia się karoserii. Pozycja siedząca z nogami opartymi o podłogę jest najlepsza, ponieważ to  dla takiej pozycji konstruktorzy auta opracowali systemy bezpieczeństwa ratujące życie i zdrowie pasażerów i w takiej pozycji działają one optymalnie.

Spanie w czasie jazdy w samochodzie ciężarowym, kamperze, przyczepie kempingowej

W przypadku samochodów ciężarowych i kamperów, spać można jedynie na fotelach przeznaczonych do jazdy i wyposażonych w pasy bezpieczeństwa. Zabronione jest spanie na łóżkach, ponieważ te nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Spanie podczas jazdy i w ogóle podróżowanie w przyczepach kempingowych jest zabronione zgodnie z Art. 63.3 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Spanie w samochodzie jest w Polsce dozwolone i zdecydowanie zaleca się korzystać z tego rozwiązania w czasie podróży, gdy kierowca jest zmęczony i bliski zaśnięcia. Godzinna przerwa na sen przyniesie dużo lepsze efekty niż kolejna kawa lub napój energizujący.

Data artykułu: 26 sierpnia 2015 r.

Podziel się