infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Policjanci taranują uciekinierów

Utworzono: 07-07-2015 0:00

Popisowa akcja jak z amerykańskiego filmu, uciekający pojazd został zepchnięty z drogi przez radiowóz – tak wyglądało zatrzymanie handlarzy narkotyków, którego dokonali wielkopolscy policjanci w maju tego roku.

Moment spychania uciekinierów do rowu, źródło: www.youtube.com

Moment spychania uciekinierów do rowu, źródło: www.youtube.com

Uprawnienia do zatrzymywania pojazdów w ten sposób policjanci otrzymali już ponad rok temu, ale do tej pory takich akcji nie wykonywano lub po prostu nie dowiedziała się o tym opinia publiczna. Teraz mamy jednak nagranie z wideorejestratora nieoznakowanego radiowozu, gdzie widzimy, że taranowanie uciekającego pojazdu jest metodą skuteczną i bezpieczną.

Na filmie widzimy, jak policjanci ruszają w pościg za czarnym BMW. W trakcie pościgu uciekinierzy wyrzucali przez okna torby z narkotykami i nie zamierzali się zatrzymać. W pewnym momencie kierowca radiowozu postanowił uderzyć w lewą tylną część uciekającego BMW. Na skutek uderzenia samochód uciekinierów wpadł w poślizg i został zepchnięty do rowu. Tam policjanci z bronią w ręku zatrzymali uciekinierów. Metoda okazała się być bardzo skuteczna, nikt nie ucierpiał, a pojazdy uczestniczące w „kolizji” zostały tylko nieznacznie uszkodzone. O skutki interwencji zapytaliśmy biuro rzecznika prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Odpowiedzi udzielił nam st. post. Marek Kowaliński:

Jakich uszkodzeń doznał pojazd policyjny przy tej akcji?

W nieoznakowanym radiowozie marki Skoda Octavia RS uczestniczącym w zdarzeniu z 20 maja br. uszkodzeniu uległ lewy i prawy błotnik przedni oraz zderzak przedni.

Jakich uszkodzeń doznał pojazd zatrzymywany przez policjantów?

W zatrzymywanym przez policjantów BMW uszkodzeniu uległ prawy tylny bok pojazdu.

Czy kierowca samochodu policyjnego był specjalnie przygotowany do takich akcji?

Kierowca radiowozu nie był specjalnie szkolony w kwestii użycia radiowozu jako środka przymusu, jednak opanowanie i wzorowa technika jazdy, pozwoliły na dynamiczne analizowanie pościgu i wybranie odpowiedniego momentu do zatrzymania pojazdu w taki sposób, by zminimalizować niepożądane skutki. Policjant kierujący wtedy radiowozem bierze czynny udział w rajdach samochodowych i obecnie znajduje się w czołówce najlepszych kierowców rajdowych w Polsce.

Czy samochód policyjny był specjalnie przygotowany do taranowania: wzmocnienia, specjalny zderzak itp.?

Radiowóz nieoznakowany marki Skoda Octavia RS jest samochodem seryjnie produkowanym i nie jest specjalnie przygotowany do tego typu akcji.

Jak oceniają Państwo ten sposób zatrzymania uciekinierów?
 
Analizując zagrożenia, jakie powodują kierujący uciekający pojazdami, często jest to ostateczny sposób na skuteczne wyeliminowanie zagrożenia na drodze.

W samochodzie policyjnym uszkodzenia okazały się być nieznaczne. Zarówno przedni zderzak, jak również przedni błotnik, są to części, które wymienia się w bardzo łatwy sposób. Koszt błotnika w salonie skody wynosi 664 zł, a zderzaka przedniego 1513 zł. W przypadku samochodów policyjnych koszty naprawy i tak ponosi ubezpieczyciel w ramach polisy, jaką ma wykupiony każdy radiowóz.

Takie koszty są jednak niczym w porównaniu do tego, jak wielkich szkód mogliby dokonać uciekający handlarze narkotyków. Niejednokrotnie podczas pościgów policyjnych uciekinierzy tracili życie na skutek utraty panowania nad pojazdem lub nawet zabijali niewinne osoby, które po prostu znalazły się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie. Taranowanie pozwala przede wszystkim na zminimalizowanie ryzyka utraty życia lub zdrowia osób zupełnie postronnych.

Podziel się